Ośrodek Czyszczenia i Malowania zajmuje centralne miejsce w ciągu technologicznym procesu produkcyjnego statków, pomiędzy procesem obróbki i prefabrykacji sekcji i bloków, a ośrodkami montażu statków na pochylni.
[powiazane1]
Technologia pracy Ośrodka Czyszczenia i Malowania (OCM) oparta jest na sprężonym powietrzu. Praca wież śrutowniczych, automatyki komór malarskich, a także realizacja procesów malarskich, wymagają dostarczania sprężonego powietrza o odpowiednich parametrach technicznych. W celu zapewnienia pracy użytkowanego ośrodka OCM uruchomiono proces inwestycyjny polegający na zakupie oraz montażu lokalnej stacji sprężonego powietrza przeznaczonej do obsługi dwóch komór. Stacja wyposażona jest w sprężarkę z urządzeniami peryferyjnymi, zbiornikiem o pojemności 10m3 oraz automatykę sterowania połączoną z centralną siecią sterowników OCM Stacja umożliwi produkcję sprężonego powietrza w zależności od zapotrzebowania w zakresie 10 – 45 m3/min przy ciśnieniu 9 bar. Jakość dostarczanego powietrza określono na klasę 2-2-1, co jest zgodne z wymogami zdefiniowanymi dokumentacją technologiczną ośrodka OCM (stosowania powietrza suchego, niezaoliwionego). Moc elektryczna sprężarki wyposażonej w falownik to 315 kW. Niemal cała zużyta przez kompresor moc elektryczna zamieniana jest w ciepło. Z tego powodu energia stanowi około 82% wszystkich kosztów wytwarzania powietrza, co przy rosnących kosztach nośników energii ma bardzo duże znaczenie. Przy budowie stacji zaprojektowano i zbudowano dedykowany kanał cieplny z automatycznymi przepustnicami umożliwiającymi odzysk 100% ciepła i kierowanie je do maszynowni komór śrutowniczych. Uzyskane ciepło pozwoli zaoszczędzić energię cieplną, jaką należałoby niezależnie zakupić do ogrzewania maszynowni.
Dotychczas zasilanie OCM-u w sprężone powietrze było realizowane z lokalnych, mobilnych agregatów obsługujących procesy robocze w komorach. Poprzednio użytkowane stacje sprężarek w latach 1995-2009 całą energię cieplną emitowały do atmosfery. Właściwa lokalizacja sprężarkowni minimalizuje straty przesyłu energii elektrycznej i sprężonego powietrza.
Lista urządzeń wchodzących w skład nowej instalacji:
- Sprężarka śrubowa SF 315 KS z falownikiem, napęd bezpośredni 1×1, wydajność 10-45 m3/min, ciśnienie robocze 10,0 bar, moc silnika 315 kW
- Osuszacz adsorpcyjny WAD 2700, regenerowany na zimno, wydajność 45 m3/min.
- Kontroler punktu rosy.
- Filtry wstępne WFDNY 3200 ( 2 szt. ) 0,01 mikrona
- Filtr dokładny WFDNX 3200 1 mikron,
- Filtr wstępny WFDNP 3200 5 mikronów,
- Zbiornik 10 m3,
- Instalacja separatora woda -olej, grzałki, filtry.
- Instalacja odzysku ciepła z automatycznym by-pasem na lato.
- Instalacja elektryczna zasilająca, sterowania, oświetleniowa, antymrożeniowa.
[powiazane2]
Rozpatruje się wybudowanie centralnej sprężarkowni (łącznie 6 sprężarek), co uwarunkowane jest przewidywanym zapotrzebowaniem na sprężone powietrze wynikającym z uruchamiania kolejnych procesów technologicznych w stoczni oraz planowanym zwiększeniem wielkości produkcji. Podstawowym kryterium doboru urządzeń i lokalizacji jest możliwość odzysku ciepła i minimalizacja strat przesyłu energii elektrycznej i sprężonego powietrza.
Źródło: Stocznia Szczecińska, fot.: Katarzyna Ansen-Mrowińska (Stocznia Szczecińska).