Parada okrętów wojennych na Bałtyku – nowy wymiar święta
Opublikowane:
16 lipca, 2025
Fot. @MarWojRP/X
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego zyskają wyjątkowy, morski wymiar. 15 sierpnia, oprócz tradycyjnej defilady w Warszawie, zaplanowano paradę okrętów wojennych na wodach Zatoki Gdańskiej. Formacja jednostek Marynarki Wojennej RP, a być może również okrętów sojuszniczych, przejdzie na wodach Półwyspu Helskiego.
W artykule
Okręty na ekranach – marynarska duma w akcji
MON traktuje domenę morską na równi z domenami lądową i powietrzną. Parada morska 15 sierpnia to ukłon w stronę Marynarki Wojennej, która jest w trakcie poważnych inwestycji.
Cezary Tomczyk, Wiceminister Obrony Narodowej
To nie tylko symboliczny gest – to manifestacja pełnego komponentu sił zbrojnych, który dotąd nie miał możliwości zaprezentowania się w takim zakresie. Transmisja na żywo z parady będzie dostępna na telebimach na Helu oraz na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Tym samym mieszkańcy różnych części kraju będą mogli jednocześnie śledzić działania wojsk lądowych, powietrznych i morskich – każdy w swoim naturalnym środowisku operacyjnym.
Poprzednie morskie uroczystości, jak chociażby obchody stulecia Marynarki Wojennej, przyciągały tłumy. Wydaje się, że także i tym razem nabrzeża nie będą świecić pustkami.
Uroczysty capstrzyk i wspomnienie Bitwy Warszawskiej
W przeddzień święta, 14 sierpnia, w Ossowie odbędzie się tradycyjny capstrzyk, podczas którego oddany zostanie hołd bohaterom wojny polsko-bolszewickiej. Miejsce to, związane bezpośrednio z wydarzeniami z 1920 roku, pozostaje ważnym punktem odniesienia dla tożsamości współczesnego Wojska Polskiego.
Edukacja i tradycja w nowej oprawie
15 sierpnia Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza do Cytadeli Warszawskiej na wydarzenie integrujące historię, edukację i promocję służby wojskowej. Pod hasłem „Dziękujemy za Waszą służbę” odbędzie się piknik wojskowy z udziałem żołnierzy, prezentacją sprzętu i pokazami wyszkolenia. Dla wielu uczestników nieodłącznym elementem będzie również degustacja wojskowej grochówki.
Oprawę artystyczną zapewnią m.in. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Obecność tych formacji podkreśli znaczenie tradycji w budowaniu morale i tożsamości Sił Zbrojnych RP.
Nowa instytucja na mapie – Muzeum Bitwy Warszawskiej
Rocznica Cudu nad Wisłą będzie miała w tym roku szczególne znaczenie – właśnie 16 sierpnia nastąpi oficjalne otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie piknik historyczny, a dzień później placówka zaprosi gości na Dzień Otwarty z prezentacją ekspozycji stałej.
To kolejny krok w stronę budowania pamięci narodowej poprzez nowoczesne środki wystawiennicze i narrację historyczną dostosowaną do współczesnego odbiorcy.
„Polska Zbrojna” bliżej żołnierzy i obywateli
Redakcja „Polski Zbrojnej” szykuje specjalne wydanie na Święto Wojska Polskiego – zarówno w wersji drukowanej, dostępnej podczas głównych obchodów w Warszawie i Ossowie, jak i w wersji cyfrowej. Czytelnicy będą mogli zapoznać się z materiałami dedykowanymi zarówno historycznym aspektom służby wojskowej, jak i współczesnym wyzwaniom dla Sił Zbrojnych RP.
Na stoiskach redakcyjnych, oprócz gazet i broszur, pojawią się też dodatkowe atrakcje – skierowane do najmłodszych i tych, którzy chcą zgłębić temat obronności w sposób bardziej interaktywny.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.