PGE Baltica realizuje badania geologiczne dla projektu Baltica 1
Opublikowane:
13 lutego, 2024
Fot. Shutterstock
PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła badania podłoża gruntu dla części lądowej dla MFW Baltica-1. Obszar badań obejmie teren budowy przyszłej lądowej stacji transformatorowej i ławy kablowej, czyli infrastruktury związanej z wyprowadzeniem mocy. Badania wykonuje polska firma Geoteko.
W ramach badań terenowych: Przewiduje się realizację otworów wiertniczych, które będą obejmować pobór próbek gruntów oraz wód podziemnych. Dodatkowo, zaplanowano przeprowadzenie sondowań CPTU. Sondowanie CPTU jest procedurą badawczą, w ramach której dokonuje się wciskania do gruntu specjalnie zaprojektowanego stożka wyposażonego w system czujników. Czujniki te rejestrują parametry gruntu w sposób ciągły, co pozwala na dokładną analizę jego właściwości.
W ramach badań laboratoryjnych: Zaprojektowano przeprowadzenie analiz parametrów fizyczno-mechanicznych oraz chemicznych dla pobranych próbek gruntów i wód podziemnych. Celem tych badań jest uzyskanie dokładnych danych na temat właściwości badanych materiałów, co stanowi kluczowy element przygotowania do dalszych etapów realizacji projektu.
Finalne wyniki: Prace badawcze mają na celu opracowanie kompleksowej dokumentacji, która będzie niezbędna do kolejnych faz projektu, w tym do przygotowania projektu technicznego. Dokumentacja ta stanowić będzie istotny element projektu budowlanego. Uzyskane dane pozwolą również na precyzyjny dobór kabli eksportowych oraz zaplanowanie optymalnej głębokości ich ułożenia w części lądowej projektu.
Rozpoznanie geologiczne obszaru, na jakim ma powstać część lądowa projektu, jest niezbędnym elementem procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych. Prowadzone badania geotechniczne oraz geofizyczne mają na celu dokładne zbadanie gruntu pod przyszłą inwestycję. W wyniku badań powstanie dokumentacja niezbędna do wykonania projektu technicznego przyłącza lądowego.
Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu PGE Baltica
Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości miejscowości Łeba w województwie pomorskim. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. Projekt MFW Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 roku.
Następnymi projektami w realizacji są Baltica 2 i Baltica 3, które wspólnie utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Realizowane przez Grupę PGE we współpracy z Ørsted, projekty te znacząco przyczynią się do rozwoju zielonej energii. Ukończenie Baltica 2, o mocy około 1,5 GW, przewidywane jest na koniec 2027 roku. Baltica 3, z planowaną mocą około 1 GW, ma zostać zakończona do 2030 roku.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.