Położenie stępki pod przyszły Niszczyciel Min typu Kormoran II – ORP JASKÓŁKA
Opublikowane:
26 lipca, 2023
Fot. 8. FOW
25 lipca na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyło się wyjątkowe wydarzenie – uroczystość położenia stępki pod nowoczesny niszczyciel min projektu 258 typu KORMORAN II, oznaczony numerem burtowym 604 i nazwą ORP JASKÓŁKA. Będzie to pierwsza z trzech jednostek, przeznaczonych dla świnoujskiego 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Ceremonia położenia stępki stanowi istotny moment w procesie budowy okrętu, symbolizując zakończenie etapu prefabrykacji wstępnej kadłuba. Od tego momentu rozpoczyna się montaż poszczególnych elementów jednostki pływającej, tworząc spójną całość. Ta faza jest ważnym dniem odniesienia dla towarzystw klasyfikacyjnych i dla Marynarki Wojennej.
W uroczystości wzięli udział ważni goście, w tym kmdr Piotr Skóra, Szef Szefostwa Techniki Morskiej Agencji Uzbrojenia, kmdr Jarosław Kukliński, zastępca dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, oraz kmdr por. Sławomir Góra, dowódca 12. Dywizjonu Trałowców. Byli także przedstawiciele Ośrodka Badawczo Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, PGZ Stocznia Wojenna, Polskiego Rejestru Statków, oraz biura projektowego Remontowa Marine Design & Consulting. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu i współpracy, projekt ORP Jaskółka staje się rzeczywistością.
Stępka to jedynie początek. Zgodnie z umową, stocznia będzie budować jeszcze dwie jednostki tego typu. Wkrótce rozpocznie się palenie blach dla drugiego niszczyciela min, a kolejne prace zaplanowane są na przyszły rok.
Niszczyciele min typu KORMORAN II, do których należy ORP JASKÓŁKA, mają za zadanie poszukiwanie, identyfikację i zwalczanie min morskich, prowadzenie rozpoznania torów wodnych oraz przeprowadzanie innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego. Są one przystosowane do operacji zarówno w polskiej strefie ekonomicznej, jak i na Morzu Bałtyckim i Północnym, w ramach zespołów okrętów NATO, EU, czy wielonarodowych sił koalicyjnych.
26 czerwca 2022 r. podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę trzech kolejnych niszczycieli min tego typu. Umowa, o wartości około 2,5 mld złotych brutto, przewiduje dostarczenie jednostek w latach 2026-2027. Stronami umowy są Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. wraz z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A.
Niszczyciel min ORP JASKÓŁKA będzie czwartym okrętem w historii noszącym tę nazwę, nawiązując do tradycji polskiej Marynarki Wojennej. Wcześniejsze jednostki o tej nazwie służyły w latach 1921-1931, 1935-1939 oraz 1946-1950. Nowo budowane jednostki – JASKÓŁKA, RYBITWA i CZAJKA – odnoszą się do pierwszych okrętów, które tworzyły dywizjon minowców w latach 30-tych XX wieku, w obronie polskiego wybrzeża. Warto dodać, że były to pierwsze okręty zaprojektowane przez polskich inżynierów i zwodowane w polskiej stoczni, co zapoczątkowało rozwój współczesnego budownictwa okrętowego w Polsce.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.