Port Gdańsk otrzymuje 100 mln euro z Unii Europejskiej
Opublikowane:
22 czerwca, 2023
Port Gdańsk odnotował ogromny sukces w pozyskiwaniu środków unijnych na rozwój swojej infrastruktury. Dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 100 mln euro z Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2), port będzie mógł przeprowadzić ambitny projekt pod nazwą „Poprawa infrastruktury Portu Gdańsk wraz z analizą wdrożenia systemu niskoemisyjnego OPS dla zrównoważonego rozwoju sieci TEN-T”.
Od momentu złożenia wniosku do Komisji Europejskiej w styczniu bieżącego roku, Port Gdańsk zdobył pełną kwotę dotacji, która wynosi 99 586 250 EUR. To niewątpliwie ogromne wsparcie dla rozwoju portu i wzrostu jego konkurencyjności na międzynarodowym rynku.
Prezes Portu Gdańsk, Łukasz Malinowski, wyraża przekonanie, że realizacja tego projektu przyniesie wiele korzyści. Przebudowa nabrzeży umożliwi obsługę większych jednostek o większym zanurzeniu, co wpłynie na zwiększenie przepustowości portu oraz podniesienie standardu obsługi statków. Dodatkowo, dzięki inwestycjom, warunki pracy zostaną poprawione, a jakość obsługi statków będzie na wyższym poziomie.
Projekt zakłada przebudowę czterech kolejnych nabrzeży Portu Wewnętrznego, których łączna długość wynosi 1916 metrów. Wraz z modernizacją nabrzeży, zostanie zapewniona odpowiednia infrastruktura kolejowa i podziemna. Nabrzeża Wiślane i Bytomskie, usytuowane wzdłuż Kanału Portowego, oraz Nabrzeża Rudowe III i Węglowe, znajdujące się w Basenie Górniczym, zostaną objęte renowacją.
Wiceprezes Portu Gdańsk, Kamil Tarczewski, informuje, że trzy postępowania przetargowe zostały już ogłoszone w celu wyłonienia wykonawców prac budowlanych na nabrzeżach Rudowym, Bytomskim i Wiślanym. W trzecim kwartale 2023 r. planowane jest ogłoszenie czwartego przetargu dotyczącego nabrzeża Węglowego. W ten sposób port konsekwentnie realizuje swoje założenia i działa na rzecz dynamicznego rozwoju.
Projekt przewiduje również przeprowadzenie szczegółowej analizy, dotyczącej wdrożenia systemu zasilania statków z lądu w Porcie Gdańskim (OPS – Onshore Power Supply). Badanie to obejmie analizę obecnych rozwiązań OPS w innych portach morskich, ocenę przygotowania statków do odbierania energii elektrycznej z lądu, określenie zapotrzebowania na takie zasilanie w Porcie Gdańskim oraz plan wdrożenia tej nowej technologii.
Okres realizacji inwestycji został zaplanowany na lata 2023-2027. Port Gdańsk ma ambitne cele rozwojowe i dzięki otrzymanym środkom finansowym z Unii Europejskiej będzie w stanie zrealizować swoje plany, co przyniesie korzyści nie tylko dla samego portu, ale również dla całego regionu i polskiej gospodarki.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.