Porty Szczecin-Świnoujście z rekordowymi wynikami za pierwsze półrocze
Opublikowane:
14 lipca, 2023
Fot. ZMPSiŚ
Porty Szczecin-Świnoujście, dynamicznie rozwijające się ośrodki logistyczne i przemysłowe, odgrywają kluczową rolę w gospodarce kraju. W pierwszym półroczu tego roku operatorzy portowi osiągnęli wzrost o blisko trzy i pół procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, obsługując łączne ładunki na poziomie prawie 18,1 miliona ton.
Analiza szczegółowych danych dotyczących przeładunków ujawnia różnorodność sektorów, które przyczyniły się do sukcesu portów Szczecin-Świnoujście. Warto zauważyć znaczący wzrost węgla o 60 procent, co stanowi zdecydowane osiągnięcie w kontekście zrównoważonego rozwoju energetycznego. Ponadto, dynamiczny wzrost wystąpił w przypadku ładunków masowych (+35,4 proc.), zbóż (+45,3 proc.), paliw (+26,5 proc.), w tym LNG (+10,6 proc.) oraz kontenerów (+4,8 proc.).
Mimo sukcesów, warto podkreślić, że niektóre sektory doświadczyły spadku przeładunków. Przykładem jest ruda metali, których przeładunki zmniejszyły się o blisko połowę w porównaniu do ubiegłego roku. Spadek odnotowano również w przypadku drobnicy (-9,4 proc.), w tym drobnicy promowej (-10,2 proc.).
Zarząd portu prognozuje, że tegoroczne wyniki przeładunkowe przekroczą rekordy osiągnięte w poprzednim roku. Porty Szczecin-Świnoujście, zarejstrowały rekordowy wynik blisko 37 milionów ton w 2022 roku, oczekują kolejnego wzrostu o 11 procent w porównaniu do 2021 roku. Optymizm wynika z rosnącego potencjału przeładunkowego i modernizacji infrastruktury portowej.
Zespół Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podejmuje intensywne działania w celu zapewnienia dalszego wzrostu efektywności portów. Istotne inwestycje planowane są na terenie Portu Szczecin, który zyska nowe i zmodernizowane nabrzeża, dostosowane parametrami do obsługi większej ilości ładunków. Terminal promowy w Świnoujściu zostanie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego, co otworzy nowe możliwości dla przewozu towarów. Planowane są również rozbudowy terminalu LNG w celu obsługi mniejszych jednostek, takich jak gazowce, bunkierki i jednostki feeder.
Kolejnym istotnym aspektem rozwoju portów Szczecin-Świnoujście jest dbałość o środowisko naturalne. Inwestycje w nową i zmodernizowaną infrastrukturę techniczną pozwolą na ograniczenie wpływu na ekosystem. Dodatkowo, infrastruktura dostępowa, takie jak drogi i kolej, jest sukcesywnie modernizowana, co przyczynia się do poprawy połączenia między portami a ich zapleczem.
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć przyczyniających się do rozwoju regionu jest budowa Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu. Ten nowoczesny terminal stworzy nowe możliwości dla międzynarodowego handlu i przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego sektora logistycznego. Dodatkowo, zlokalizowany w Świnoujściu terminal instalacyjny do obsługi morskich farm wiatrowych przyciągnie inwestorów z branży energii odnawialnej, tworząc nowe miejsca pracy i stymulując rozwój lokalnej gospodarki.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.