Rosyjski atak rakietowy uderza w port Odessa: zniszczona infrastruktura i masowiec Golden Lion
Opublikowane:
22 września, 2024
20 września, po raz kolejny na port morski Odessa spadły rosyjskie rakiety, powodując poważne uszkodzenia infrastruktury portowej oraz masowca Golden Lion, który znajdował się w porcie w trakcie załadunku.
Choć w samym porcie nie odnotowano ofiar, czterech cywilów w mieście zostało rannych w wyniku tego zmasowanego uderzenia. Atak ten stanowi kolejny element zintensyfikowanych działań Rosji przeciwko kluczowej infrastrukturze eksportowej Ukrainy, mających na celu destabilizację jej gospodarki morskiej.
Gubernator obwodu odeskiego, Oleh Kiper, poinformował o ataku na Telegramie, uprzedzając wcześniej mieszkańców o ryzyku nalotu. Rosyjskie wojska wyraźnie nasilają ostrzały ukraińskich miast, a przerwa w atakach na infrastrukturę portową, która trwała od miesiąca, została brutalnie przerwana. Szczątki pocisku Iskander-M zostały odnalezione na miejscu, a zniszczenia objęły nie tylko port, ale również okoliczne budynki mieszkalne. Kiper apelował do obywateli o zachowanie czujności i reagowanie na alarmy przeciwlotnicze.
Mimo tych ataków, ruch statków handlowych w portach regionu Wielkiej Odessy nie ustaje. Uszkodzony masowiec, zarejestrowany na Antigui, to według doniesień jednostka Golden Lion. W chwili uderzenia statek ładował produkty metalowe. Z dostępnych danych wynika, że statek o nośności 6,315 DWT wszedł do Odessy z Warny w Bułgarii, a zarządza nim firma z Litwy.
Ukraińskie porty pozostają kluczowe dla eksportu, mimo trwającego ostrzału. Według ukraińskiego Ministerstwa Polityki Agrarnej, rosyjskie ataki na Odessę, które nasiliły się w ostatnim roku, spowodowały straty rzędu 1,5 miliarda dolarów. Zniszczeniu uległy nie tylko magazyny zbożowe, ale również zbiorniki na olej słonecznikowy, co poważnie wpłynęło na możliwości eksportowe tego kraju.
Jednak pomimo tych strat, ukraińska żegluga nie zostaje wstrzymana. W ciągu pierwszego roku funkcjonowania morskiego korytarza eksportowego, przez ukraińskie porty przewinęło się ponad 2500 statków, które wyeksportowały łącznie 69 milionów ton towarów, w tym 46 milionów ton produktów rolnych oraz 23 miliony ton surowców metalowych i górniczych.
Prezydent Wołodymyr Zełenski, w przemówieniu z 19 września, podkreślił, że Ukraina nie zamierza rezygnować z rozwoju swojego potencjału eksportowego. „Jesteśmy kluczowym dostawcą żywności dla wielu państw na świecie, a nasze działania eksportowe będą kontynuowane, pomimo prób destabilizacji przez rosyjską agresję” – zaznaczył.
Pomimo wciąż rosnących zagrożeń i brutalnych ataków, Ukraina nie rezygnuje z walki o swoje miejsce na globalnym rynku eksportowym, demonstrując niezłomność i determinację w obliczu nieustannego zagrożenia.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.