RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby wzmocnić sektor morskiej energetyki wiatrowej
RWE podpisało umowę z preferowanym dostawcą dla morskiej farmy wiatrowej RWE F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW; planowane jest wykorzystanie 25 turbin SG 14-236 DD; lokalny łańcuch dostaw wzmocni polski wkład w inwestycji.
Siemens Gamesa uruchomi centrum Baltic Sea Offshore Execution (Realizacji Projektów Offshore na Morzu Bałtyckim) w Gdańsku, które utworzy ponad 150 miejsc pracy. Podpisano porozumienie z polskimi partnerami uczelnianymi aby wesprzeć edukację na kierunku morskiej energetyki wiatrowej.
RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby przyspieszyć rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. RWE wybrała Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę dla projektu F.E.W. Baltic II. Morska farma wiatrowa o mocy 350 MW ma wykorzystywać 25 flagowych morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD produkcji Siemens Gamesa. Współpraca obejmuje także umowę serwisową. W zależności od ostatecznej decyzji inwestycyjnej, prace budowlane mogłyby rozpocząć się już w 2024 roku. Po zakończeniu rozruchu, F.E.W. Baltic II przyczyni się do transformacji energetycznej Polski, produkując zieloną energię elektryczną w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb około 350 000 polskich gospodarstw domowych.
Wybór Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę to kolejny kamień milowy na drodze do realizacji naszej pierwszej polskiej, morskiej farmy wiatrowej. Dzięki projektowi F.E.W. Baltic II przyspieszymy rozwój lokalnego łańcucha dostaw i znacząco przyczynimy się do kształcenia przyszłych kadr. Morska energetyka wiatrowa nabiera w Polsce dużego rozpędu, a my chcemy być jednym z jej głównych motorów poprzez rozwój, budowę i eksploatację kolejnych farm wiatrowych u polskich wybrzeży.
Sven Utermöhlen, Dyrektor Generalny Offshore Wind w RWE Renewables
Umowa z RWE dotycząca morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II przyczyni się do kontynuacji współpracy Siemens Gamesa z polskim łańcuchem dostaw w sektorze energetyki wiatrowej, którego średni roczny wolumen zakupu towarów i usług w Polsce wynosi ponad 250 mln euro.
Morska energetyka wiatrowa szybko staje się ogromnym atutem Polski, a my dołożymy wszelkich starań, aby być jednym z kluczowych graczy w jej urzeczywistnieniu. Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani przez RWE jako preferowany dostawca dla F.E.W. Baltic II, jednej z pierwszych inwestycji offshore w tym kraju. Połączenie naszej technologii morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD z biznesowym podejściem RWE do Polski jest doskonałym rozwiązaniem. Jesteśmy też pod wrażeniem dążenia naszych Partnerów ze środowisk akademickich do rozwoju przyszłych kadr dla branży offshore w Polsce. Jesteśmy przekonani, że ten program rozwoju będzie podążał drogą wyznaczoną przez polski łańcuch dostaw, w którym wykwalifikowane firmy już realizują wiele projektów, a kolejne mają dopiero nadejść.
Marc Becker, Dyrektor Generalny Siemens Gamesa Offshore Business Unit
Aby wspierać realizację projektu F.E.W. Baltic II firmy RWE oraz innych, przyszłych projektów offshore, w nowym centrum Siemens Gamesa Baltic Sea Offshore Execution (Realizacji Projektów Offshore na Morzu Bałtyckim) pracować będzie ponad 150 ekspertów. Specjaliści zatrudnieni w tej jednostce będą zajmować się takimi obszarami, jak: działania przedmontażowe, zarządzanie projektem, zarządzanie budową, uruchamianie morskich farm wiatrowych w Polsce i wielu innych krajach. Gdańsk będzie główną lokalizacją biura, a pierwsze rekrutacje już się rozpoczęły. Wraz z istniejącym w Polsce 20-osobowym zespołem Siemens Gamesa Offshore Sales, będzie to największa tego typu operacja w branży morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
Do obsługi i konserwacji projektu F.E.W. Baltic II, RWE wybrało port w Ustce. Dzięki planowanej stacji serwisowej na polskim wybrzeżu, firma zamierza przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki i społeczeństwa, tworząc w dłuższej perspektywie do 50 nowych miejsc pracy. Przewiduje się, że stacja serwisowa będzie gotowa do 2025 roku. RWE planuje obsługę farmy wiatrowej z tego portu przez co najmniej 25 lat.
RWE i Siemens Gamesa podpisały także porozumienie o współpracy z Akademią Morską w Szczecinie. Porozumienie koncentruje się na określeniu wspólnych działań wspierających edukację studentów. Obejmuje ono również badanie możliwości współpracy przy niektórych projektach badawczych.
Podpisanie porozumienia z firmami, które stanowią światową czołówkę branży energetyki wiatrowej, jest dla nas z jednej strony dużym zaszczytem, a z drugiej kreuje możliwość obustronnego rozwoju i korzyści. Jestem przekonany, że współpracując dydaktycznie stworzymy jeden z najlepszych w świecie, praktyczny program kształcenia, w ramach którego Pracownicy RWE oraz Siemens Gamesa podzielą się wiedzą i doświadczeniami w zakresie nowoczesnych technologii. Mam nadzieję, że rozwój współpracy zaowocuje też transferem wiedzy naszych naukowców w stronę RWE i Siemens Gamesa. Już dzisiaj wielu z nich posiada ekspertyzę związaną zarówno z zabezpieczeniem, bezpośrednią obsługą czy eksploatacją technologii morskich, jak i dotyczącą występujących tam problemów. Oczekujemy, że wspólne przedsięwzięcia poszerzą możliwość wykonywania czy wykorzystania wytworzonej w Akademii Morskiej aparatury badawczej oraz weryfikowania koncepcji naukowych w terenie, na farmie wiatrowej. To ważne z perspektywy wyszkolenia kadry o najwyższych, liczących się w każdym zakątku świata kompetencjach.
Artur Bejger, prorektor ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie
Źródło: RWE
Related Posts
- „Oceania” uratowana: ministerstwo przyznaje dodatkowe środki
- Brytyjski program FSS osiąga kluczowy kamień milowy
- Nowy atomowy okręt podwodny typu Virginia otrzymuje nazwę USS Atlanta
- Porozumienie ws. odszkodowania za katastrofę mostu w Baltimore
- Kuter US Coast Guard „Resolute” dostarcza do portu narkotyki o wartości 115 milionów dolarów
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Najpopularniejsze
Poprzedni artykuł:
Następny artykuł:
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.