27 listopada br., stocznię PGZ Stocznia Wojenna opuścił Seefalke, niemiecki statek inspekcyjny należący do Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung – rządowej agencji zajmującej się m.in. ochroną zasobów rybnych i kontrolą przestrzegania przepisów na Morzu Północnym oraz Bałtyku. Wizyta tej jednostki w polskiej stoczni stanowiła ważny krok w umacnianiu współpracy międzynarodowej w zakresie utrzymania i modernizacji floty morskiej, a także potwierdzenie kompetencji polskich stoczni w realizacji złożonych projektów remontowych.
Seefalke, mierzący 72 metry długości, jest kluczowym narzędziem w działaniach na rzecz ochrony niemieckich wód terytorialnych i strefy ekonomicznej. Jego załoga, składająca się z 20 osób, niejednokrotnie podejmuje się misji patrolowych na rozległych obszarach, sięgając nawet łowisk wokół Islandii. Wspierając przestrzeganie kwot połowowych, statek ten odgrywa istotną rolę w unijnej współpracy w dziedzinie rybołówstwa.
Remont Seefalke w PGZ Stoczni Wojennej obejmował szeroki zakres prac – od klasyfikacyjnych, przez konserwacyjno-malarskie, po elektryczne, mechaniczne oraz wyposażeniowe. Przetarg na wykonanie tych prac wygrała polska stocznia, pokonując cztery niemieckie przedsiębiorstwa. Prace przebiegły sprawnie, co podkreślił kapitan jednostki, Michael Beismann, który nie krył zadowolenia z efektów: „Wszystko przebiegało wzorowo. Oczywiście, jak wszędzie zdarzają się mniejsze lub większe wyzwania i nieprzewidziane sytuacje, ale to właśnie sposób podejścia do nich i ich wspólnego rozwiązywania stanowi o dobrej współpracy. Dość powiedzieć, że moja jednostka jest teraz jak nowa – good as new!”
Podczas krótkiej wizyty na pokładzie statku można było zauważyć, że Seefalke opuszcza nabrzeże w doskonałym stanie technicznym. Maciej Fularczyk, menedżer projektu, podkreślił, że sukces tego zlecenia może otworzyć drzwi do dalszej współpracy: „Myślę, że po tym zleceniu na pewno nas będą na Seefalke miło wspominali. Armator zaufał nam a my dokładnie wywiązaliśmy się z umowy. To był doskonały początek współpracy i mam nadzieję, że za jakiś czas do stoczni uda nam się ściągnąć bliźniacze jednostki należące do tego armatora.”
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.