Śmigłowce Leonardo do zadań morskich [WIDEO]
23 śmigłowce Leonardo różnych typów sprzedane kilku użytkownikom do transportu VIP, wsparcia biznesu energetycznego i ratownictwa morskiego w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej. Wartość zamówień wynosi prawie 256 mln EUR z dostawami w 2022 i 2023 r.
Po niedawnym sukcesie na targach Heli-Expo 2022 w Dallas, TX (8-10 marca), Leonardo potwierdza swoją silną pozycję na rynku śmigłowców komercyjnych, ogłaszając kolejne osiągnięcia dzięki sprzedaży 23 różnych modeli śmigłowców użytkownikom w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej, głównie do transportu korporacyjnego/VIP, wsparcia biznesu energetycznego oraz poszukiwań i ratownictwa.
Łączna sprzedaż obejmuje 15 średnich dwusilnikowych śmigłowców AW139, trzy lekkie AW169, trzy lekkie dwusilnikowe śmigłowce AW109 GrandNew, jeden jednosilnikowy AW119Kx oraz jeden super-średni dwusilnikowy śmigłowiec AW189. Łączna wartość zamówień wynosi prawie 256 milionów euro, a ich realizacja nastąpi w latach 2022-2023. Oprócz sprzedaży, ostatnie miesiące przyniosły również wprowadzenie nowych usług oferowanych przez nowo odebrane statki powietrzne w różnych krajach.
Rynek VIP/korporacyjny Leonardo
Na rynku korporacyjnym/VIP oficjalny dystrybutor na Wielką Brytanię i Irlandię, Sloane Helicopters, zamówił trzy śmigłowce AW109 GrandNew. Od początku współpracy ze Sloane, dostarczono 91 komercyjnych śmigłowców Leonardo użytkownikom i klientom prywatnym w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a Leonardo pozostaje największym producentem śmigłowców korporacyjnych/VIP w Wielkiej Brytanii.
Do połowy 2023 r. do tego regionu zostanie dostarczonych dodatkowych dziesięć śmigłowców, co sprawi, że będzie to najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek został zarejestrowany przez dystrybutora w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Wielkiej Brytanii Leonardo planuje również dalszy rozwój usług wsparcia, w miarę jak flota komercyjna będzie się powiększać.
Sloane skomentował: „Jesteśmy zachwyceni i zaszczyceni, że możemy kontynuować nasze bliskie partnerstwo z Leonardo. Seria AW109, wraz z AW169, ugruntowały swoją pozycję jako wzorcowe śmigłowce na rynku korporacyjnym/VIP. Jako wyłączny dystrybutor w tym regionie od prawie 27 lat, Sloane Helicopters posiada niezrównane doświadczenie i rozumie wymagania klientów i nadal wykorzystuje tę wiedzę, oferując wiodące w branży rozwiązania w całym procesie sprzedaży i wsparcia posprzedażowego.”
Zwiększając ekspansję na europejskim rynku lekkich dwusilnikowych śmigłowców VIP, pierwszy lekki dwusilnikowy AW109 Trekker dostarczony we Włoszech w 2021 roku stał się własnością firmy Hoverfly, która świadczy usługi czarterowe.
Firma Comexport z Brazylii zamówiła AW169 w wersji VIP. Typ ten okazał się dużym sukcesem na tym kluczowym dla Leonardo rynku, na którym zostało już dostarczonych siedem śmigłowców różnym użytkownikom z łącznej liczby 190 statków powietrznych różnych typów obsługujących różne rynki w tym południowoamerykańskim kraju.
Turecki oficjalny dystrybutor Kaan Air złożył zamówienie na jeden śmigłowiec AW139. Kontrakt ten potwierdza sukces AW139 w Turcji i powiększa liczbę ponad 30 komercyjnych śmigłowców w różnych wersjach sprzedanych w tym kraju, w szczególności do transportu VIP, ratownictwa medycznego i zastosowań użytkowych. Trzech różnych anonimowych użytkowników złożyło również zamówienia na cztery śmigłowce AW139 VIP w Stanach Zjednoczonych.
AW139 ma również ugruntowaną historię usług transportu wahadłowego świadczonych na rzecz użytkowników w Azji, Europie i Ameryce Północnej, a teraz do obsługiwanych regionów geograficznych dołącza Japonia. Firma Toho Air Service, w ramach swojej usługi heli-commuter łączącej sześć głównych wysp Izu w rejonie Tokio, zacznie używać AW139 pod koniec 2022 roku, co oznacza wejście tego śmigłowca na japoński rynek usług transportu wahadłowego i dalsze umacnianie wyjątkowego sukcesu AW139 w kraju, w którym obecnie użytkowanych jest prawie 70 jednostek pełniących najróżniejsze funkcje. Ponadto, rok 2021 oznaczał również sprzedaż pierwszego śmigłowca AW189 w konfiguracji VIP na rynek europejski dla anonimowego użytkownika.
Z 45% udziałem w ciągu ostatnich dziesięciu lat, Leonardo jest światowym liderem na rynku dwusilnikowych śmigłowców w wersji korporacyjnej/VIP, w tym na rynku usług prywatnych, czarterowych i transportu VIP/rządowego, dzięki najnowocześniejszej i największej gamie produktów wyposażonych w najnowsze systemy awioniczne i nawigacyjne oraz wiodące w swojej klasie osiągi, standardy bezpieczeństwa i komfortu. W oparciu o długoletnie doświadczenie firmy i jej wyróżniający się design, technologię i filozofię obsługi oraz wartości w sferze transportu biznesowego, Leonardo niedawno wprowadził markę Agusta, aby ucieleśnić swoje unikalne doświadczenie i doskonałość dla przyszłych inicjatyw na rynku VIP.
Rynek energetyczny i ratowniczy
Sukces lekkiego śmigłowca dwusilnikowego AW169 w sektorze farm wiatrowych, wspierającego operacje morskie na potrzeby przemysłu zrównoważonej energii, zwłaszcza na Morzu Północnym u różnych użytkowników, umacnia się dzięki zamówieniu dwóch dodatkowych maszyn przez niemiecką firmę HeliService international GmbH. Śmigłowce te będą wykorzystywane do wspierania producenta turbin Vestas w jego programie morskich farm wiatrowych na Tajwanie, który rozpocznie się latem 2023 roku. Kontrakt ten zwiększa całkowitą liczbę AW169 zamówionych przez HeliService do pięciu od czasu pierwszego zakupu pod koniec 2015 r. i oznacza wejście AW169 na azjatycki rynek farm wiatrowych.
Henk Schaeken, Dyrektor Zarządzający HeliServices, powiedział: „HeliService jest największym operatorem na rynku morskiej energetyki wiatrowej. Nasz sukces na tym rynku zawdzięczamy w dużej mierze wszechstronności i możliwościom AW169. AW169 jest nie tylko niezwykle sprawną platformą wyposażoną w wyciągarkę, ale także pozwala nam wykonywać misje wymiany załogi bez konieczności zmiany konfiguracji śmigłowca. Zwiększone osiągi wprowadzone dzięki pakietowi Enhanced Performance Package sprawiły, że AW169 został wybrany do projektu na Tajwanie.”
W Meksyku operator transportu pasażerskiego Pegaso, dotychczasowy użytkownik AW139, podpisał umowę na dodatkowy śmigłowiec, który będzie wykorzystywany zarówno do transportu morskiego, jak i operacji poszukiwawczo-ratowniczych. We Włoszech, Elilombarda odebrała już dwa śmigłowce AW109 Trekker, które są gotowe do rozpoczęcia operacji we włoskim sektorze energetyki morskiej, stając się pierwszymi tego typu statkami powietrznymi w konfiguracji morskiej.
Ponadto, dwa śmigłowce AW109 Trekker weszły niedawno do służby w Grecji, gdzie są używane do realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego, wspierając działania Krajowego Centrum Ratownictwa Medycznego (EKAV) w zakresie lotniczego pogotowia ratunkowego oraz ogólne możliwości w zakresie opieki krytycznej w całym kraju.
Te kilka najnowszych informacji uzupełnia ważne komunikaty Leonardo ogłoszone na wystawie śmigłowców w USA, w tym umowę z europejskim użytkownikiem na cztery zmiennowirnikowce AW609 w wersji VIP/korporacyjnej – użytkowej, a także zbliżające się wprowadzenie 16 śmigłowców AW139 w wersji VIP/korporacyjnej – EMS przez THC w Arabii Saudyjskiej oraz plan odnowienia umowy dystrybucyjnej na rynku używanych śmigłowców cywilnych z firmą Rotortrade.
Źródło: Leonardo
Related Posts
- „Oceania” uratowana: ministerstwo przyznaje dodatkowe środki
- Brytyjski program FSS osiąga kluczowy kamień milowy
- Nowy atomowy okręt podwodny typu Virginia otrzymuje nazwę USS Atlanta
- Porozumienie ws. odszkodowania za katastrofę mostu w Baltimore
- Kuter US Coast Guard „Resolute” dostarcza do portu narkotyki o wartości 115 milionów dolarów
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Najpopularniejsze
Poprzedni artykuł:
Następny artykuł:
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.