Stocznia Gdańsk ma kontrakt na budowę bloków. Będzie podwykonawcą Ulstein Verft
To już trzecia umowa zdobyta łącznie przez spółki Stocznia Gdańsk i GSG Towers od momentu ich przejęcia przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Tym razem stocznia podpisała kontrakt podwykonawczy na budowę bloków na zamówienie norweskiej stocznie Ulstein Verft, ale nie wiadomo, ile zarobi na tym zleceniu.
Wygląda na to, że do momentu przejęcia dwóch trójmiejskich spółek przez Agencję Rozwoju Przemysłu, które nastąpiło latem ubiegłego roku, handlowcy Stoczni Gdańsk i GSG Towers poważnie wzięli się do roboty. Nie jest tajemnicą, że ARP zastała w Gdańsku zupełnie puste firmy, bez żadnych zamówień.
Odbudowa pozycji rynkowej stoczni i jej siostrzanej spółki z pewnością potrwa kilka lat, ale już teraz Stocznia Gdańsk i GSG Towers mogą pochwalić się zdobytymi kontraktami. Po kilku miesiącach ciszy pierwsza umowa została podpisana w lutym tego roku.
[powiazane1]
Szlak przetarła spółka GSG Towers, która dogadała się z norweską firmą Aker Solutions, która działa w segmentach offshore oraz Oil & Gas, zaś przede wszystkim słynie z budowy morskich platform wydobywczych. To branżowy gigant, który zatrudnia ok. 15 tys. pracowników i realizuje projekty inżynieryjne w skali globalnej. Negocjacje z takim kontrahentem na pewno nie były łatwe, ale w końcu umowa została podpisana i GSG Towers zdobyła zamówienie na „montaż, instalację wyposażenia i przeprowadzenie testów funkcjonalności wielkogabarytowych konstrukcji stalowych – Templates”. Mówiąc inaczej, gdańska spółka wyprodukuje podstawowe elementy konstrukcji podmorskiej związanej z eksploatacją pola naftowego.
Wiceprezes Stoczni Gdańsk i GSG Towers Andrzej Krzemiński mówił wtedy, że podpisanie umowy z Aker Solutions otwiera przed gdańskimi firmami nowe możliwości współpracy w sektorze offshore i potwierdza zdolności produkcyjne w zakresie konstrukcji stalowych. Nie wiadomo, ile pieniędzy z realizacji tego zamówienia wpłynie na konta firmy GSG Towers.
Inaczej jest w przypadku kolejnego zamówienia zdobytego przez GSG. W marcu spółka podpisała umowę z firmą Siemens Gamesa Renewable Energy. Kontrakt dotyczy 14 kompletnych lądowych wież wiatrowych, które w przyszłości staną na farmie wiatrowej Barwice. Za produkcję 14 wież spółka GSG Towers zainkasuje 5 mln euro.
[powiazane2]
Również w marcu pierwszej umowy podpisanej pod skrzydłami ARP doczekała się i Stocznia Gdańsk, która dogadała się z fińskim producentem dźwigów i suwnic różnego typu, firmą Konecranes. To światowy lider tej branży, który zatrudnia ponad 16 tys. ludzi i corocznie sprzedaje produkty i usługi o wartości ponad 3 mld euro. W tym przypadku nie chodzi jednak o umowę ramową, a nie finalny kontrakt na produkcję. „Na podstawie umowy klient zapowiedział złożenie zamówienia, dotyczącego realizacji dźwigów portowych”, Stocznia Gdańsk w marcu poinformowała w komunikacie. Spółka dodała, że „jest na dobrej drodze do podjęcia stałej współpracy z fińskim gigantem”. Później jednak doszło do złożenia zamówienia na podstawie tej umowy ramowej, ale Stocznia Gdańsk nie informuje o jego szczegółach.
Wczoraj Stocznia Gdańsk pochwaliła się podpisaniem umowy z jedną z najprężniej działających stoczni w Norwegii. Chodzi o Ulstein Verft z grupy Ulstein, która buduje m.in. promy pasażerskie i ro-pax czy statki specjalistyczne do obsługi morskich farm wiatrowych i innych konstrukcji offshore. Norweska stocznia zresztą od lat outsourcuje najbardziej niskomarżową produkcję, a jej wieloletnim podwykonawca – budującym m.in. bloki oraz częściowo wyposażone kadłuby – jest stocznia Crist.
Teraz Ulstein Verft pozyskała do współpracy kolejnego polskiego podwykonawcę. Stocznia Gdańsk poinformowała, że wyprodukuje bloki okrętowe na zamówienie norweskiego zleceniodawcy. Polska spółka nie ujawniła szczegółów ani na temat zakontraktowanej produkcji, ani o wartości kontraktu. Nie chcą jej zdradzić także Norwegowie. W Ulstein Verft dowiedzieliśmy się jednak, że kontrakt dotyczy produkcji „pięciu dużych bloków” na potrzeby projektu okrętowego, realizowanego przez norweską firmę. Za to w komunikacie prasowym Stocznia Gdańsk napisała, że zamówienie potwierdza „pełną gotowość produkcyjną i przygotowanie technologiczne polskiej stoczni do realizacji najbardziej skomplikowanych zadań”.
[powiazane3]
Fakt pozyskania kolejnego zlecenia, które zapewni pracę gdańskim stoczniowcom, oczywiście cieszy, ale trudno się zgodzić z tym zdaniem. Budowa bloków okrętowych to najmniej skomplikowana i najgorzej opłacana część produkcji stoczniowej, a firmy, które się podejmują takich zleceń, mogą liczyć na minimalną marżę. Dlatego też stocznie, które pozyskują zlecenia na budowę gotowych statków, chętnie transferują tę część produkcji to zewnętrznych podwykonawców.
Stocznia Gdańsk i GSG Towers starają się o pozyskanie kolejnych zleceń. Ostatnio na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok powiedział, że jeśli kontraktacja będzie przebiegała zgodnie z planem, to łączna wartość umów pozyskanych w tym roku przez Stocznią Gdańsk powinna wynieść od 100 do 200 mln zł.
Podpis: tz. Fot.: Ulstein Verft.
Related Posts
- Ukraina zamawia kolejne dwie korwety w ramach strategii bezpieczeństwa morskiego
- Okręty podwodne S-80 i nowy system AIP-BEST. Czy to wystarczy Hiszpanom, aby wygrać w programie ORKA?
- Odbudowa potencjału szkoleniowego ZOP w MW RP
- Umowa o budowę statku – spory dotyczące zmian do umowy
- „Oceania” uratowana: ministerstwo przyznaje dodatkowe środki
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Najpopularniejsze
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.