Przejęcie KUFPEC Norway przez Grupę ORLEN
Grupa ORLEN, dzięki przejęciu kontroli nad spółką KUFPEC Norway przez PGNiG Upstream Norway, wzmacnia swoją pozycję na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Ta strategiczna transakcja, zakończona w ramach konkurencyjnego procesu akwizycyjnego, prowadzi do wzrostu wydobycia gazu ziemnego przez Grupę ORLEN w Norwegii o jedną trzecią, przekraczając roczny poziom 4 miliardów m³. Co więcej, już w 2024 roku przewiduje się, że dzienna produkcja węglowodorów Grupy ORLEN przekroczy 100 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
Przejęcie KUFPEC Norway, będącej dotąd częścią Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company k.s.c.c., umożliwia Grupie ORLEN zwiększenie udziałów w już eksploatowanych złożach, takich jak Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard. Finalizacja tej transakcji, zaplanowana na koniec roku, podlega jeszcze akceptacji władz norweskich. Niezwykle istotne jest, że całość finansowania akwizycji pochodzi z zasobów wygenerowanych przez działalność PGNiG Upstream Norway na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Prezes Zarządu ORLEN, Daniel Obajtek, podkreśla znaczenie tej transakcji dla realizacji strategicznych celów Grupy. Przejęcie kontroli nad KUFPEC Norway nie tylko zwiększa wydobywczy potencjał Grupy, ale również otwiera drogę do efektywniejszej integracji nabytych aktywów oraz optymalizacji kosztów operacyjnych. Dodatkowo, transakcja ta umacnia możliwości finansowania dalszych inwestycji Grupy ORLEN w Norwegii, co jest kluczowe dla jej długofalowego rozwoju i zwiększania dostaw gazu do Polski oraz regionu.
Czytaj więcej: https://portalstoczniowy.pl/orlen-zwieksza-strategiczne-rezerwy-nowe-odkrycie-na-szelfie-norweskim/
W ramach najnowszej akwizycji przez PGNiG Upstream Norway, istotnym elementem jest pełne przejęcie udziałów w spółce KUFPEC Norway AS, co obejmuje całość jej majątku. Cena transakcji ustalona na 445 milionów dolarów, obowiązująca od 1 stycznia 2023 roku, obejmuje wartość zarówno przejmowanych złóż, jak i pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym znacznego salda środków pieniężnych. Oczekuje się, że w momencie przejęcia kontroli nad spółką, wartość środków pieniężnych przekroczy 200 milionów dolarów, co pozwoli na ekspresowy zwrot z inwestycji, przewidywany na około półtora roku od sfinalizowania transakcji.
Po zakończeniu procesu przejęcia, w 2024 roku produkcja PGNiG Upstream Norway ma wzrosnąć do ponad 100 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Taki wynik sytuuje firmę wśród czołowych producentów ropy i gazu w Norwegii, przesuwając ją na ósme miejsce na liście podmiotów działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w kategorii rocznego wydobycia węglowodorów.
Akwizycja KUFPEC przyczyni się do znaczącego wzrostu zasobów wydobywalnych pod kontrolą PGNiG Upstream Norway, osiągając niemal 400 milionów boe. Znacząca część, ponad 80% przejmowanych zasobów, to gaz ziemny, co jest zgodne ze strategią ORLEN dążącą do maksymalizacji produkcji gazu dla potrzeb zaopatrzenia rynku polskiego i innych krajów regionu. Wszystkie aktywne złoża, a w przyszłości również złoże Eirin, będą połączone z infrastrukturą umożliwiającą transport wydobytego surowca gazociągiem Baltic Pipe bezpośrednio do Polski.
W ramach tej znaczącej transakcji, PGNiG Upstream Norway przejmuje m.in. 30-procentowy pakiet w złożu Gina Krog, zwiększając swój udział w nim do ponad 41%. Warto podkreślić, że w 2023 roku platforma Gina Krog została podłączona do lądowej sieci elektrycznej, co przyczyniło się do znacznego ograniczenia emisji CO2 związanych z eksploatacją. Co więcej, niedawne odkrycie dodatkowych zasobów gazu w pobliżu tego złoża jeszcze bardziej umacnia pozycję PUN.
Kluczowym elementem przejęcia jest również kontrola nad gazowym złożem Eirin, które ma zostać zagospodarowane przy użyciu infrastruktury wydobywczej złoża Gina Krog. To umożliwi szybkie uruchomienie produkcji gazu z Eirin, gwarantując atrakcyjną rentowność i niską emisję CO2.
Ta transakcja to kolejny krok Grupy ORLEN w Norwegii w tym roku. Wcześniej PUN zakupiło udziały w złożach Sabina i Adriana na obszarze wydobywczym Skarv. Akwizycje te, wraz z wcześniejszymi przejęciami – w tym aktywów wydobywczych spółki INEOS E&P Norge – pozwoliły PUN znacząco zwiększyć produkcję gazu ziemnego, od 0,5 mld m³. w 2017 r. do 3,1 mld m³. w 2022 r. Przejęcie KUFPEC dodatkowo umożliwi skokowy wzrost produkcji w przyszłym roku.
W kontekście rozwoju wydobycia, PUN aktywnie realizuje program rozwojowy, w tym zagospodarowanie ośmiu nowych złóż. W październiku tego roku rozpoczęto eksploatację złoża Tommeliten Alpha, w którym PUN ma ponad 42% udziałów. W szczytowym okresie złoże to zapewni spółce co najmniej 0,5 mld m³ gazu rocznie.
Integracja działalności wydobywczej w Norwegii, zakończona w maju tego roku, pozwoliła skonsolidować aktywa PGNiG Upstream Norway i LOTOS Exploration & Production Norge pod egidą Grupy ORLEN. Po przejęciu KUFPEC, Grupa ORLEN zwiększy swoje posiadane koncesje do 94 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co plasuje ją na 5. miejscu wśród firm działających w tym regionie. Jeśli chodzi o zasoby wydobywalne, szacowane na około 400 mln boe, PUN znajdzie się na 9. pozycji, natomiast w kategorii produkcji gazu ziemnego będzie na 7. miejscu wśród firm wydobywczych.
Autor: Mariusz Dasiewicz/Grupa Orlen
Related Posts
- „Oceania” uratowana: ministerstwo przyznaje dodatkowe środki
- Brytyjski program FSS osiąga kluczowy kamień milowy
- Nowy atomowy okręt podwodny typu Virginia otrzymuje nazwę USS Atlanta
- Porozumienie ws. odszkodowania za katastrofę mostu w Baltimore
- Kuter US Coast Guard „Resolute” dostarcza do portu narkotyki o wartości 115 milionów dolarów
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Najpopularniejsze
Poprzedni artykuł:
Następny artykuł:
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.