Technologia AIP L&T DRDO – rewolucja w technologii okrętów podwodnych
Opublikowane:
26 czerwca, 2023
Fot. Okręt podwodny typu Kalvari/Marynarka Wojenna Indii
Technologia AIP L&T DRDO otwiera nowy rozdział w historii technologii okrętów podwodnych. Firma Larsen & Toubro (L&T) wspólnie z Organizacją Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) podpisała przełomowy kontrakt na konstrukcję zaawansowanych modułów Air Independent Propulsion (AIP). To innowacyjne podejście oznacza rewolucję dla okrętów podwodnych typu Kalvari, wprowadzając nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne rozwiązania do Marynarki Wojennej Indii.
22 czerwca L&T i DRDO podpisały kontrakt na budowę dwóch modułów systemu napędu niezależnego od powietrza (AIP). Współpraca ta zmierza do wydłużenia żywotności konwencjonalnych okrętów podwodnych poprzez implementację unikalnej technologii, dostępnej tylko w kilku krajach.
Prace nad modułami AIP, będącymi rdzeniem systemu opartego na ogniwach paliwowych, są wynikiem wieloletniego partnerstwa Naval Materials Research Laboratory (NMRL) z DRDO i L&T. Ogniwa paliwowe w modułach energetycznych (EM) generują potrzebną moc, jednocześnie wytwarzając wodór na pokładzie. Cały proces produkcji, integracji i testów akceptacyjnych EM przeprowadzony zostanie w AM Naik Heavy Engineering Complex w Surat, a gotowe moduły zostaną dostarczone na okręty do integracji z systemem AIP.
Innowacyjność tej technologii polega na generowaniu wodoru na żądanie, co eliminuje konieczność przechowywania i transportu niebezpiecznego wodoru na pokładzie okrętu. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie ekologiczne – produktem ubocznym procesu jest czysta woda, która może być z powodzeniem odprowadzan do środowiska wodnego.
W kontekście współpracy L&T i DRDO, warto przypomnieć, że L&T jest odbiorcą transferu technologii (ToT) dla systemu AIP od DRDO. Dokumenty ToT zostały przekazane L&T przez ministra obrony Rajnatha Singha podczas Aero India 2021.
Na początku 2025 roku, planowana jest instalacja modułów AIP na okręcie podwodnym INS Kalvari indyjskiej marynarki wojennej. Ta innowacyjna technologia AIP L&T DRDO zostanie następnie zastosowana we wszystkich okrętach podwodnych typu Scorpene, które są obecnie budowane przez MDL w ramach Projektu-75. Prace te są prowadzone na mocy umowy o wartości 3,75 mld USD, podpisanej z francuskim koncernem Naval Group w październiku 2005 roku.
Porozumienie pomiędzy L&T i DRDO stanowi kamień milowy dla technologii okrętów podwodnych, oferując najnowocześniejsze moduły AIP. Z jednej strony zwiększa to bezpieczeństwo, z drugiej podnosi ekologiczne standardy, stymulując przy tym rozwój specjalistycznej technologii na skalę globalną. W nadchodzących latach planowane jest wprowadzenie tych modułów na pokłady okrętów typu Scorpene, co niewątpliwie zainauguruje nową erę w historii indyjskiej floty podwodnej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.