Technologia AIP L&T DRDO – rewolucja w technologii okrętów podwodnych
Opublikowane:
26 czerwca, 2023
Fot. Okręt podwodny typu Kalvari/Marynarka Wojenna Indii
Technologia AIP L&T DRDO otwiera nowy rozdział w historii technologii okrętów podwodnych. Firma Larsen & Toubro (L&T) wspólnie z Organizacją Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) podpisała przełomowy kontrakt na konstrukcję zaawansowanych modułów Air Independent Propulsion (AIP). To innowacyjne podejście oznacza rewolucję dla okrętów podwodnych typu Kalvari, wprowadzając nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne rozwiązania do Marynarki Wojennej Indii.
22 czerwca L&T i DRDO podpisały kontrakt na budowę dwóch modułów systemu napędu niezależnego od powietrza (AIP). Współpraca ta zmierza do wydłużenia żywotności konwencjonalnych okrętów podwodnych poprzez implementację unikalnej technologii, dostępnej tylko w kilku krajach.
Prace nad modułami AIP, będącymi rdzeniem systemu opartego na ogniwach paliwowych, są wynikiem wieloletniego partnerstwa Naval Materials Research Laboratory (NMRL) z DRDO i L&T. Ogniwa paliwowe w modułach energetycznych (EM) generują potrzebną moc, jednocześnie wytwarzając wodór na pokładzie. Cały proces produkcji, integracji i testów akceptacyjnych EM przeprowadzony zostanie w AM Naik Heavy Engineering Complex w Surat, a gotowe moduły zostaną dostarczone na okręty do integracji z systemem AIP.
Innowacyjność tej technologii polega na generowaniu wodoru na żądanie, co eliminuje konieczność przechowywania i transportu niebezpiecznego wodoru na pokładzie okrętu. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie ekologiczne – produktem ubocznym procesu jest czysta woda, która może być z powodzeniem odprowadzan do środowiska wodnego.
W kontekście współpracy L&T i DRDO, warto przypomnieć, że L&T jest odbiorcą transferu technologii (ToT) dla systemu AIP od DRDO. Dokumenty ToT zostały przekazane L&T przez ministra obrony Rajnatha Singha podczas Aero India 2021.
Na początku 2025 roku, planowana jest instalacja modułów AIP na okręcie podwodnym INS Kalvari indyjskiej marynarki wojennej. Ta innowacyjna technologia AIP L&T DRDO zostanie następnie zastosowana we wszystkich okrętach podwodnych typu Scorpene, które są obecnie budowane przez MDL w ramach Projektu-75. Prace te są prowadzone na mocy umowy o wartości 3,75 mld USD, podpisanej z francuskim koncernem Naval Group w październiku 2005 roku.
Porozumienie pomiędzy L&T i DRDO stanowi kamień milowy dla technologii okrętów podwodnych, oferując najnowocześniejsze moduły AIP. Z jednej strony zwiększa to bezpieczeństwo, z drugiej podnosi ekologiczne standardy, stymulując przy tym rozwój specjalistycznej technologii na skalę globalną. W nadchodzących latach planowane jest wprowadzenie tych modułów na pokłady okrętów typu Scorpene, co niewątpliwie zainauguruje nową erę w historii indyjskiej floty podwodnej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.