Transport Morskiej Jednostki Rakietowej na pokładzie ORP Toruń
Opublikowane:
18 maja, 2022
W niedzielę, okręt Transportowo-Minowy ORP Toruń (8.FOW) opuścił Port Wojenny w Świnoujściu i obrał kurs na wschód. Następnego dnia w gdyńskim Porcie Wojennym odbył się załadunek modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic (3.FO), która wspólnie z pozostałymi pododdziałami wydzielonymi przez Siły Zbrojne RP bierze udział w międzynarodowym ćwiczeniu na terytorium Republiki Estonii pod kryptonimem HEDGEHOG 2022.
Załogę okrętu przed wyjściem na morze pożegnał dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Włodzimierz Kułagin, życząc pomyślnych wiatrów i sukcesów w realizacji postawionych zadań. Łączenie i wykorzystywanie zdolności bojowych jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3. Flotylli Okrętów to doskonały przykład interoperacyjności Marynarki Wojennej.
Głównym celem ćwiczenia pod kryptonimem HEDGEHOG 2022 jest sprawdzenie gotowości bojowej sojuszniczych Sił Zbrojnych i ich zdolności do reagowania na scenariusze zagrożeń w ujęciu międzynarodowym. Uczestniczy w nim blisko 15 tys. żołnierzy estońskich Sił Zbrojnych oraz państw sojuszniczych i partnerskich, w tym ponad 300 z Polski. Wykorzystywane są setki rodzajów sprzętu, m.in. pojazdy opancerzone, bojowe wozy piechoty, czołgi, okręty, samoloty i śmigłowce.
W ćwiczeniu biorą udział Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Liga Obrony, Dowództwo Cyber, a także Dowództwo Wsparcia i Dowództwo Operacji Specjalnych. Uczestniczy w nim również Grupa Bojowa NATO zlokalizowana w Estonii oraz jednostki państw sojuszu.
Tegoroczne ćwiczenie potrwa do 3 czerwca, a szkolenie będzie prowadzone na terenie niemal całej Estonii.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.