W niemieckim terminalu FSRU odebrano pierwszy ładunek LNG
Opublikowane:
4 stycznia, 2023
Fot. Zbiornikowiec Maria Energy/Marine Traffic
Niemcy otrzymały swój pierwszy transport skroplonego gazu ziemnego z USA, który dotarł do nowo otwartego terminala FSRU w porcie Wilhelmshaven na Morzu Północnym.
Zbiornikowiec Maria Energy wszedł we wtorek do nowo wybudowanego terminala pływającego w północnoniemieckim porcie Wilhelmshaven z ładunkiem LNG z amerykańskiego portu Cameron. Skroplony gaz ziemny zostanie zregazyfikowany i wpompowany do niemieckiej sieci energetycznej.
Jednostka Maria Energy pływa pod numerem IMO: 9659725. Jest to zbiornikowiec LNG, który został zbudowany w 2016 i pływa pod banderą Liberii. Jej nośność to 162 000 DWT, a jej zanurzenie wynosi 11,4 m. Długość całkowita wynosi 289,98 m., a szerokość 46,4 m.
Obiekt w Wilhelmshaven jest jednym z kilku, które powstały w szybkim okresie, aby umożliwić wymianę gazu, który wcześniej płynął do Niemiec rurociągami.
Aktywiści ekologiczni zapowiedzieli, że będą protestować przeciwko przybyciu statku, argumentując, że Niemcy nie powinny importować paliw kopalnych, a zwłaszcza gazu pozyskiwanego metodą szczelinowania.
Niemcy zaczynają pozyskiwać LNG od krajów takich jak USA, co pozwali niemieckiej gospodarce na od uzależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu, w obliczu prowadzonej przez Rosję inwazji na Ukrainie. Berlin w szybkim tempie uruchomił swoje pierwsze terminale importowe LNG, wynajmując pięć jednostek pływających do magazynowania i regazyfikacji. Pierwszy w kraju prywatny pływający terminal LNG, w Lubminie, otrzymał pierwszą dostawę w zeszłym miesiącu, jako że projekt zbliża się do oficjalnego rozpoczęcia.
Ładunek w Wilhelmshaven jest częścią procesu uruchamiania obiektu. Terminal został otwarty w grudniu, natomiast działalność komercyjna ma się rozpocząć w połowie stycznia. Uniper planuje sprowadzić więcej LNG do Niemiec, zarówno w Wilhelmshaven, jak i w terminalu Brunsbuettel, który ma zostać otwarty tej zimy.
Zgodnie z umową podpisaną z rządem w ubiegłym roku, Uniper wraz z RWE AG, EnBW Energie Baden-Wuerttemberg AG i VNG AG będzie odpowiedzialny za tymczasowe dostawy do obu terminali.
Duża ilość magazynów gazu, dzięki importowi LNG, pomogła Europie przetrwać kryzys energetyczny w nowym roku. Benchmarkowe holenderskie kontrakty terminowe na gaz są obecnie notowane na najniższych poziomach od lutego zeszłego roku.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.