W Rumunii zatwierdzono ustawę dot. wydobycia gazu ze złóż na Morzu Czarnym
Opublikowane:
18 maja, 2022
Fot. Rumuńska platforma wiertnicza Neptun Deep na Morzu Czarnym
Izba Deputowanych Rumunii przyjęła w środę ustawę dotyczącą pozyskiwania gazu ziemnego ze złóż tego kraju na Morzu Czarnym. Pozwoli ona na masowe wydobycie surowca z dna tego akwenu.
Przyjęcie ustawy poparło 249 członków tej 330-osobowej niższej izby rumuńskiego parlamentu.
Głównym punktem nowej regulacji jest możliwość masowego wydobycia surowca ze złóż czarnomorskich przy jednoczesnym zapewnieniu przez państwo opcji pierwokupu surowca. Będzie to możliwe w sytuacjach nadzwyczajnych.
Nowa ustawa przewiduje, że rząd będzie mógł nałożyć tymczasowe ograniczenia dotyczące cen gazu oraz wielkości jego sprzedaży, ale tylko w sytuacji zaistnienia sytuacji kryzysowej.
Dzięki nowej regulacji zniesiony został obowiązek sprzedaży przez firmy gazowe 50 proc. wydobycia surowca na rynku krajowym.
W nowych przepisach wprowadzono też zasadę jednakowego opodatkowania prac przy pozyskiwaniu i wydobyciu surowca na lądzie oraz na morzu.
Zatwierdzona przez Izbę Deputowanych ustawa została już wcześniej przegłosowana w Senacie, a w środę izba niższa wprowadziła do niej swoje ostatnie poprawki. W takiej wersji do czerwca dokument zostanie podpisany przez prezydenta Klausa Iohannisa.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.