Zbiornikowiec US Navy Big Horn uszkodzony u wybrzeży Omanu
Opublikowane:
26 września, 2024
Fot. US Navy
23 września, na wodach Morza Arabskiego doszło do incydentu z udziałem zbiornikowca floty US Navy Big Horn (T-AO-198). Jednostka, będąca częścią grupy bojowej lotniskowca USS AbrahamLincoln (CVN-72), została uszkodzona w wyniku podwodnego zderzenia, co potwierdziły źródła marynarki wojennej dla serwisu USNI News.
Tankowiec zakotwiczył u wybrzeży Omanu po kolizji, która miała miejsce z nieokreślonym obiektem podwodnym. Na pokładzie jednostki, ważącej 42 000 ton, wszyscy członkowie załogi pozostają bezpieczni, a według komunikatu amerykańskiej 5. Floty, nie doszło do wycieku paliwa. Obecnie trwa ocena uszkodzeń, a marynarka planuje wykorzystanie holowników w celu przetransportowania tankowca do pobliskiego portu, gdzie zostanie poddany naprawom.
Nieznane są jeszcze dokładne okoliczności incydentu, jednak eksperci wskazują, że w tym rejonie często spotyka się wzmożony ruch małych jednostek rybackich, co mogło wpłynąć na manewrowanie tak dużą jednostką. Nadal pozostaje pytanie, czy zbiornikowiec Big Horn osiadł na mieliźnie, czy też uderzył w podwodny obiekt, który nie został wykryty przez systemy nawigacyjne.
W serwisie gCaptain pojawiły się zdjęcia i nagrania z uszkodzonej przestrzeni inżynieryjnej oraz pękniętego słupa sterowego, które prawdopodobnie przedstawiają zniszczenia powstałe na Big Horn. Ich autentyczność potwierdził przedstawiciel Departamentu Obrony.
Zbiornikowiec Big Horn jest kluczową jednostką działającą w regionie Bliskiego Wschodu, która jest odpowiedzialna za zaopatrywanie w paliwo skrzydła lotniczego lotniskowca USS Abraham Lincoln oraz jego eskorty. Chociaż incydent może wpłynąć na tymczasowe zmiany w logistyce zaopatrzeniowej, amerykańska marynarka ma możliwość skorzystania z alternatywnych źródeł, w tym wsparcia jednostek sojuszniczych bądź komercyjnych tankowców.
Analiza wydarzenia i wpływ na operacje w regionie pozostają przedmiotem szczególnej uwagi, biorąc pod uwagę strategiczne znaczenie tankowca w operacjach na Bliskim Wschodzie. Incydenty takie, choć rzadkie, przypominają o wyzwaniach związanych z nawigacją w obszarach o dużym natężeniu ruchu morskiego, gdzie nie tylko pogoda, ale i infrastruktura morska mogą stanowić dodatkowe ryzyko.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.