Alfonso Faubel, dyrektor generalny SGRE Onshore, powiedział: „Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani do realizacji ambitnych celów w zakresie energii odnawialnej, które rząd wyznaczył na nadchodzące lata. Naszym celem jest wspieranie rządu w zapewnianiu długoterminowego i trwałego wpływu na naszą społeczność, środowisko i ekonomie”.
Pierwsze turbiny wiatrowe zostaną dostarczone w połowie 2020 r., a projekt ma być w pełni gotowy w 2021 r. Lekela podpisała umowę zakupu energii o przyłączenie do sieci z egipską firmą przesyłową energii elektrycznej oraz organem nowej i odnawialnej spółki energetycznej wcześniej w tym roku. Projekt West Bakr Wind, położony 30 km na północny zachód od Ras el Ghareb, w Zatoce Sueskiej, będzie wytwarzał ponad 1000 GWh rocznie, zasilając ponad 350 000 domów, oszczędzając około 550 000 ton emisji CO2 rocznie.
Wszystkie prace cywilne oraz większość prac elektrycznych i logistycznych będą wykonywane przez lokalnych podwykonawców, a większość wież turbin wiatrowych będzie produkowana w Egipcie. Ogółem proc. zakresu budowy projektu dostarczą lokalni podwykonawcy, co również przyczyni się do wzmocnienia lokalnej gospodarki.
Projekt zwiększy zainstalowaną w kraju moc energii wiatrowej o 18 proc., do 1650 MW, i jest częścią ram budowania, posiadania i eksploatacji egipskiego rządu. W wyniku tego ważnego projektu Egipt zbliży się o krok do dywersyfikacji koszyka energetycznego, aby osiągnąć 20 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2022 r.
Chris Antonopoulos, dyrektor generalny Lekela, powiedział: „Bardzo nam się podobała współpraca z Siemens Gamesa przy pierwszym projekcie Lekela w Egipcie. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do dywersyfikacji mocy wytwórczych Egiptu, zapewniając najlepsze w swojej klasie projekty w zakresie czystej energii. Jako długofalowy operator koncentrujemy się na zapewnianiu trwałego wpływu, dlatego skupiamy się na tworzeniu korzyści obejmujących pokolenie dla lokalnych społeczności. ”
Siemens Gamesa jest liderem na rynku w Afryce, z ponad 20-letnim doświadczeniem i ponad 3,1 GW zainstalowaną bazą w krajach takich jak Egipt, Republika Południowej Afryki, Maroko czy Tunezja. Firma napędza przemianę energetyczną w Afryce, aby dostarczać czystszą, bardziej niezawodną i tańszą energię dla milionów mieszkańców Afryki. Projekt ten jest kolejnym krokiem w zobowiązaniu Siemens Gamesa do bycia jednym z głównych motorów zrównoważonego rozwoju. Cele zrównoważonego rozwoju odzwierciedlają nowe rozumienie, że globalny rozwój musi uwzględniać wzrost gospodarczy, dobrobyt społeczny i ochronę środowiska.
Podpis MD