Organizatorem ćwiczenia, które odbyło się od 4 do 6 listopada br. u wybrzeży Brestu, była Francuska Marynarka Wojenna. W międzynarodowym ćwiczeniu pod kryptonimem ORCA oprócz okrętów i lotnictwa Marynarki Wojennej Francji wzięły udział także okręty państw sojuszniczych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Polski oraz wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1) okręty Marynarki Wojennej Portugalii, Kanady i Belgii.
Podczas szkolenia na morzu okręty stanęły w obliczu różnorodnych i złożonych symulowanych zagrożeń związanych z działalnością okrętów podwodnych i lotnictwa. Głównym celem ćwiczenia było doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia jednych z trudniejszych operacji na morskim teatrze działań – zwalczania okrętów podwodnych. Siły zdolne do prowadzenia skutecznego poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych, ponieważ okręt podwodny to jeden z najefektywniejszych środków bojowych na morzu. Zapewnia skrytość działania i może być wykorzystany do szerokiego spektrum zadań: rozpoznania, operacji uderzeniowych oraz przerywania i tworzenia blokad. Autonomiczność i nieograniczona dzielność umożliwia jego wykorzystanie w dużej odległości od macierzystych baz. Jeden okręt podwodny może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie dużego portu lub zaangażować do działań znaczne siły okrętowe i lotnicze.
Głównym przeznaczeniem fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłona własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych
i średnich dystansach. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.
Źródło: 3. Flotylla Okrętów