Filipińska marynarka wojenna rozpoczęła proces którego przedmiotem transferu ma być korweta ROKS Andong (PCC-771) z Korei Południowej należąca do serii Flight IV.
Już ponad rok temu filipińska marynarka wojenna poinformowała o swoich zamiarach pozyskania co najmniej dwóch używanych korwet typu Pohang, które uzupełniłyby jej istniejące okręty nawodne, w ramach wymiany okrętów patrolowych z okresu II wojny światowej i rozbudowy floty.
Wspólne oględziny przeprowadzono na ROKS Andong (PCC-771), która wcześniej służyła w Marynarce Wojennej Republiki Korei (ROKN) i została wycofana z eksploatacji 31 grudnia 2020 roku. Według Filipińczyków okręt został uznany za znajdujący się w dobrym stanie, choć nie podano zbyt wielu szczegółów i harmonogramu przekazania okrętu.
W przypadku powodzenia transferu byłaby to druga korweta typu Pohang we flocie filipińskiej, po tym jakuprzednio wcielono do linii były ROKS Chungju (PCC-762), znany obecnie jako BRP Conrado Yap (PS-39).
Korwety typu Pohang w wariancie Flight IV są uzbrojone w pociski przeciwokrętowe Boeing Harpoon, oraz system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu MBDA Mistral choć pociski te mogą nie być częścią transferu do filipińskiej marynarki wojennej. Jest to o tyle prawdopodobne, iż Filipińczycy klasyfikują swoją jedyną korwetę tego typu jako OPV.
ROKS Andong został zbudowany przez Hanjin Heavy Industries i zwodowany 30 kwietnia 1987 roku, a przekazany do służby w południowokoreańskiej flocie 7 listopada 1988 roku.
Południowokoreańskie okręty, wycofane ze służby we flocie, są cennym elementem polityki zagranicznej Korei. Do tej pory Marynarka Wojenna Republiki Korei przekazała 40 okrętów do 10 zaprzyjaźnionych państw. Zostały one wykorzystane jako środek ułatwiający współpracę obronną i eksport za granicę z krajami, które otrzymały koreańskie okręty. Przykładowo korwety typu Pohang otrzymały, oprócz Filipin, takie kraje jak Peru, Wietnam, Egipt i Columbia.
Autor: TW