W poniedziałek, państwowa spółka ds. zasobów energetycznych poinformowała o zakończeniu przez Grecję dwuwymiarowych (2D) badaniach sejsmicznych w dwóch obszarach morskich u wybrzeży Krety, w ramach odnowionego dążenia do zidentyfikowania potencjalnych rezerw gazu.
Grecja, która postrzega gaz jako paliwo przejściowe w miarę zwiększania udziału energii odnawialnej, produkowała w przeszłości niewielkie ilości ropy naftowej oraz podejmowała próby zbadania swojego potencjału węglowodorowego. Zwrot ku zielonej energii i brak woli politycznej zahamowały plany poszukiwań.
Inwazja Rosji na Ukrainę skłoniła Ateny do przyspieszenia poszukiwań w sześciu lądowych i morskich obszarów, co ma na celu uzyskanie pierwszego wyobrażenia o potencjalnych rezerwach gazu jeszcze w tym roku.
Hellenic Hydrocarbons and Energy Resources Management Company (HEREMA) poinformowała, że firma PGS zakończyła badania sejsmiczne 2D u wybrzeży Krety w imieniu ExxonMobil i największej greckiej rafinerii ropy naftowej HelleniQ Energy, które posiadają odpowiednio 70 i 30 proc. praw do poszukiwań gazu w dwóch obszarach u wybrzeży Krety.
Zgodnie z planem poszukiwań gazu opracowanym przez firmę HEREMA, kolejnym etapem będzie zebranie bardziej zaawansowanych danych sejsmicznych 3D, które zadecydują o tym, czy operatorzy przeprowadzą odwierty testowe.
Wcześniejsze dane sejsmiczne wskazywały na istnienie struktur podobnych do ostatnich odkryć gazu u wybrzeży Egiptu i Cypru.
Naszym celem jest wykonanie pierwszego odwiertu poszukiwawczego w 2025 roku. Chcemy zbadać, czy istnieje nowe potencjalne źródło bogactwa.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.