Przyczyną podjęcia decyzji o uruchomieniu funduszy dla Ukrainy w ramach FMF była potrzeba odpowiedzi na „niebezpieczną eskalację i nieuzasadniony atak z 25 listopada” ze strony Rosji na trzy ukraińskie okręty w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Departament Stanu nie określił, co dokładnie będzie obejmowało wsparcie finansowe. Wskazano również, że zatwierdzenie finansowania należy do Kongresu. Ogłaszając tę decyzję Departament Stanu stwierdził, że dołącza do Litwy i Wielkiej Brytanii, które również planują zwiększyć swoją pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy.
[powiazane1]
Oświadczenie Departamentu Stanu o wsparciu finansowym Marynarki Wojennej Ukrainy pojawiło się kilka dni po tym, jak 41 amerykańskich senatorów wydało rezolucję wzywającą do „niezwłocznego” powołania wielonarodowej operacji mającej na celu zapewnienie swobody żeglugi na Morzu Czarnym oraz wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2. Rezolucja była odpowiedzią na rosyjskie działania w Cieśninie Kerczeńskiej i Morzu Azowskim.
– Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą przeciwdziałać rosyjskiej agresji wojskowej w Cieśninie Kerczeńskiej w zdecydowany sposób – powiedział senator Ron Johnson. – Stworzenie wielonarodowej operacji na rzecz wolności żeglugi Morzu Czarnym dla zapewnienia bezpiecznego przejścia na Morze Azowskie, jak również anulowanie budowy gazociągu Nord Stream 2 jest dokładnie taką odpowiedzią, jaką Putin musi zobaczyć – dodał senator Johnson.
[powiazane2]
– Ukraina znajduje się na froncie walki Władimira Putina z wolnym światem, a mający niedawno miejsce atak Rosji na ukraińskie okręty w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej stanowił niebezpieczną eskalację tego konfliktu. Musimy odpowiedzieć na to z pełną mocą. Słabość sprowokuje jedynie dalszą agresję. Stany Zjednoczone muszą zwiększyć pomoc dla Ukrainy w formie broni ofensywnej, szczególnie w celu zwiększenia jej zdolności morskich. Współpracując z naszymi europejskimi sojusznikami, powinniśmy przeprowadzić operację zapewnienia swobodę żeglugi na Morzu Czarnym, celem powstrzymania dalszego zastraszania. Ukraina nigdy nie prosiła Amerykanów ani Europejczyków, aby walczyli za nich. Pytali tylko, czy damy im narzędzia potrzebne do obrony siebie i swojego kraju. Ukraińcy potrzebują i zasługują na naszą pomoc. Ta rezolucja to właściwy krok – stwierdził w komentarzu senator Jim Inhofe.
Podpis: km