Przedmiotem umowy jest realizacja Centrum Serwisowania Rakiet Przeciwokrętowych NSM, na które składa się budynek techniczno-biurowy oraz trzy budynki magazynowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Zielonka w województwie mazowieckim.
Za wykonane prace Unibep otrzyma wynagrodzenie w wysokości 28,5 mln zł netto.
Rozpoczęcie realizacji inwestycji nastąpi w drugim kwartale 2019 roku, a zakończenie zaplanowane jest w pierwszym kwartale 2020 roku.
„Stworzenie centrum serwisowego dla NSM pozwoli WZE na zapewnienie zdolności remontowo-serwisowych i certyfikacji tych pocisków w kraju, eliminując konieczność wysyłania ich za granicę. Zidentyfikowaliśmy również inne możliwości wykorzystania potencjału centrum, które będziemy chcieli wykorzystać w innych projektach rakietowych z udziałem naszych spółek z Grupy PGZ” – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu PGZ podczas uroczystości podpisania umowy.
WZE jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z firmą Kongsberg, producentem systemów NSM. W ramach wykonania pierwszej umowy w spółce wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM.
Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej. Założeniem tego jest zabezpieczenie Morskiej Jednostki Rakietowej w zakresie gotowości bojowej pocisków rakietowych typu NSM.
„Dla WZE zaangażowanie się w tego typu przedsięwzięcie pozwala na rozszerzenie zakresu obsługi Wojska Polskiego w obszarze produkcyjno-serwisowym. Jednocześnie ustanawiane są zdolności do produkcji pocisków NSM. jak i innych pocisków rakietowych tej klasy. Zgodnie z podpisaną dziś umową inwestycja zostanie zakończona na przełomie 2019/2020 roku – powiedział dr inż. Przemysław Kowalczuk, prezes zarządu i dyrektor naczelny Wojskowych Zakładów Elektronicznych.
Pociski rakietowe NSM (ang. Naval Strike Missile) firmy Kongsberg Defence & Aerospace to precyzyjne, poddźwiękowe przeciwokrętowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu piątej generacji. Mogą być one wykorzystywane także do zwalczania celów lądowych.
NSM zostały wybrane przez Siły Zbrojne RP do użytku w instalacjach artylerii przybrzeżnej. W 2008 roku MON i Ministerstwo Gospodarki podpisały z firmą Kongsberg kontrakty na dostawę wyposażenia Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (NDR) 3 Flotylli Okrętów, którego głównym uzbrojeniem miały stać się pociski NSM. Zgodnie z kontraktem zakupiono 12 pocisków.
Z kolei w 2010 roku podpisano kontrakt na dostawę dla Polski dodatkowych 38 przeciwokrętowych pocisków NSM (uwzględnionych w opcji 36 pocisków oraz dwóch przeznaczonych do prób).
Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy rozpoczął służbę w czerwcu 2013 roku. 1 stycznia 2015 roku z została sformowana Morska Jednostka Rakietowa w Siemirowicach. W jej skład wszedł Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy. Dodatkowo utworzono Drugi Nabrzeżny Dywizjon Rakietowy i zamówiono do niego kolejne 24 pociski NSM (wraz z pojazdami, wyrzutniami i radarami).
Podpis: ER