Bałtycka ekspedycja badawcza z udziałem geologów PIG-PIB
Opublikowane:
9 kwietnia, 2025
Fot. Państwowy Instytut Geologiczny
Ponad 310 mil morskich trasy, sześć wyznaczonych poligonów badawczych i dziesiątki próbek cennych konkrecji Fe-Mn – tak wyglądała marcowa wyprawa naukowa na południowym Bałtyku z udziałem specjalistów Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.
W artykule
Rejs badawczy na wodach polskiej części Bałtyku
W dniach 23–28 marca 2025 roku, na pokładzie jednostki badawczej r/v OCEANOGRAF Uniwersytetu Gdańskiego, zrealizowano ekspedycję naukową, której celem było zbadanie złóż konkrecji żelazowo-manganowych (Fe-Mn) występujących w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach współpracy między Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym i Uniwersytetem Gdańskim.
Fot. Państwowy Instytut Geologiczny
Trasa ekspedycji objęła ponad 310 mil morskich, a działania badawcze skoncentrowano m.in. w rejonie rynny słupskiej – obszaru o istotnym potencjale geologicznym.
Konkrecje Fe-Mn w centrum zainteresowania
Celem badań było szczegółowe rozpoznanie charakterystyki geochemicznej i mineralogicznej konkrecji Fe-Mn. Tego typu struktury mogą zawierać cenne pierwiastki, a ich obecność w osadach Bałtyku stanowi istotny punkt odniesienia dla przyszłych ocen zasobów mineralnych akwenu. Jak podkreślają badacze, dotychczasowa wiedza w tym zakresie jest niepełna, a ekspedycja miała na celu uzupełnienie tej luki.
Fot. Państwowy Instytut Geologiczny
Do poboru materiału wykorzystano klasyczne narzędzia geologiczne, jak czerpak van Veena i próbnik „box corer”, a także zdalnie sterowane pojazdy podwodne (ROV). Łącznie wykonano 47 próbowań w sześciu wyznaczonych morskich poligonach badawczych. Pozyskano 68 próbek osadów, wody oraz konkrecji Fe-Mn – część z nich zawierała unikalne formy o średnicy do 12 cm, wyróżniające się wyraźną strukturą i dużymi rozmiarami.
Potencjał badawczy i naukowe znaczenie ekspedycji
W skład zespołu badawczego weszli przedstawiciele kilku instytucji naukowych, w tym dwoje geologów z PIG-PIB:
dr Magdalena Sidorczuk – odpowiedzialna za dokumentację wyprawy,
dr Jan Krawczewski – specjalista ds. badań osadów dennych.
Pozyskany materiał zostanie wykorzystany w dalszych analizach laboratoryjnych i publikacjach naukowych. Część okazów trafi również na wystawę czasową w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie, planowaną na grudzień 2025 roku. Motywem przewodnim wystawy będzie Morze Bałtyckie i jego zasoby.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.