Od wyjścia okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z portów w Świnoujściu i Gdyni rozpoczął się udział marynarzy w największym w tym roku międzynarodowym ćwiczeniu na Bałtyku – BALTOPS 20.
Od wyjścia okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z portów w Świnoujściu i Gdyni rozpoczął się udział marynarzy w największym w tym roku międzynarodowym ćwiczeniu na Bałtyku – BALTOPS 20.
Wczoraj, 7 czerwca, oficjalnie rozpoczęło się coroczne największe ćwiczenie morskie w regionie Morza Bałtyckiego BALTOPS 2020 (Baltic Operations). Bierze w nim udział 29 okrętów i 29 samolotów i śmigłowców oraz ok. 3000 żołnierzy z 19 państw w tym 17 państw członkowskich NATO i 2 państw partnerskich. Ćwiczenie potrwa do 16 czerwca.
Tegoroczna edycja ćwiczenia odbędzie się wyłącznie na morzu i w powietrzu. Taka forma ćwiczenia została przyjęta w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia uczestniczącego personelu. Główne elementy, które będą realizowane w ramach ćwiczenia obejmują obronę powietrzną, działania przeciw okrętom podwodnym, morską operacje blokadową oraz operacje przeciwminowe.
Po raz pierwszy ćwiczenie będzie dowodzone z lądu przez Dowództwo Morskich Siły Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO) z jego stałej kwatery w Lizbonie w Portugalii.
Siły Zbrojne RP wydzieliły do udziału w ćwiczeniu okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, 2 samoloty SU-22 z 1.SLT, 2 samoloty F-16 z 2.SLT oraz samolot AN-28B1R i 2 śmigłowce Mi-14 PŁ z BLMW.
BALTOPS, organizowany w regionie Morza Bałtyckiego od 1972 r., a jego celem jest budowanie interoperacyjności między krajami sprzymierzonymi i partnerskimi, wzmacnianie zdolności reagowania, oraz wykazanie międzynarodowej determinacji w zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.