Norwegia wykazuje zainteresowanie utrzymaniem pozycji Wielkiej Brytanii jako głównego mocarstwa w Europie – tak wynika z przemówienia ambasadora Norwegii przed Komisją Spraw Szkockich. Zgromadzeni tam posłowie dyskutowali o kwestiach związanych z obroną i bezpieczeństwem na Północnym Atlantyku, w obliczu narastających napięć z Rosją.
Głównym tematem dyskusji było omówienie wyzwań, jakie stoją przed arktycznymi sojusznikami Wielkiej Brytanii w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. Komitet rozważał również przyszłe możliwości współpracy z sojusznikami arktycznymi.
Podczas przemówienia Wegger Strømmen, ambasador Norwegii w Wielkiej Brytanii, podkreślił, że wydarzenia z ostatniego roku, w tym rosyjska agresja na Ukrainę, mają ogromne implikacje dla Europy Północnej i dla Północnego Atlantyku, co bezpośrednio dotyczy Wielkiej Brytanii i Norwegii.
W ostatnich miesiącach Szwecja i Finlandia zwróciły się o przyjęcie do NATO, co jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla Europy Północnej i Północnego Atlantyku. Norweski ambasador w Wielkiej Brytanii podczas sesji Komisji Spraw Szkockich poruszał kwestie obrony i bezpieczeństwa w arktycznych sojuszach Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.
Szczególnie istotna jest dla Norwegii zmiana sytuacji po inwazji Rosji na Ukrainę i rosnących napięciach w regionie. Szwecja i Finlandia są nowoczesnymi krajami, które znacznie zmienią sytuację strategiczną w Europie Północnej, w tym również dla północnej części Wielkiej Brytanii, z nową granicą NATO-Rosja. Obecnie granica ta ma wynosić około 1400 km, podczas gdy Norwegia zarządza granicą z Rosją, która ma tylko 196 km. Zarządzanie tak długą granicą jest zadaniem trudnym, zwłaszcza w czasie zimnej wojny, ale teraz z uwagi na przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO, sytuacja się zmienia. Jednakże, dzięki nowoczesnym siłom zbrojnym i przemysłowym krajów te nowi sojusznicy staną się ważnymi członkami NATO i umocnią swoją pozycję w regionie.
Przechodząc do zachodniej części Europy Północnej, chcemy podkreślić nasze zainteresowanie tym, by Wielka Brytania odegrała wiodącą rolę jako główne mocarstwo regionalne w tej części Europy. Wielka Brytania jest znana z silnej pozycji militarno-wywiadowczej w Europie Północnej. Nie chcę odnosić się do działań związanych z Pacyfikiem lub Oceanem Indyjskim, ponieważ Norwegia leży w innej części świata. Naszym zadaniem, w imieniu rządu Norwegii, jest skupienie się na Północnym Atlantyku.
Wegger Strømmen, ambasador Norwegii w Wielkiej Brytanii
Dobre relacje między krajami Europy Północnej odgrywają kluczową rolę w kwestiach politycznych i strategicznych. W ciągu ostatnich kilku latach zauważalna była poprawa współpracy pomiędzy tymi krajami. Współpraca ta opiera się na praktycznych działaniach, a nie tylko na reakcjach na kryzysy, jak na przykład inwazja na Ukrainę. Istnieje również pewne pokrewieństwo polityczne, ponieważ stajemy przed podobnymi wyzwaniami.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.