W stoczni Jiangnan w Szanghaju zwodowano w piątek lotniskowiec Typ-003 „Fujian”, trzeci tego rodzaju okręt dla chińskiej marynarki wojennej. Jest to pierwszy w całości opracowany i zbudowany w Chinach lotniskowiec.
Fujian, nazwany tak na cześć prowincji na wschodzie kraju, ma wyporność ponad 80 tys. ton, a długość lotniskowca wynosi około 300 metrów. Jest to nieco mniej niż 317 m typu Ford, ale więcej niż w przypadku poprzednich chińskich lotniskowców które mają około 270 m długości (Typ-001 Liaoning i Typ-002 Shandong). Lotniskowiec został wyposażony w start z katapulty który jest krokiem milowym w możliwościach w stosunku do istniejących chińskich lotniskowców.
Jedną z istotnych różnic w porównaniu do typu Ford jest to, że Typ-003 nie będzie miał napędu jądrowego. Jednostka posiada bardziej nowoczesny system napędowy niż radzieckie turbiny parowe na Liaoningu i Shandongu.
Lotniskowiec Typ-003 „Fujan” jest pod względem wielkości zbliżony do superlotniskowców US Navy.
Agencja Reutera ocenia zwodowanie lotniskowca jako kolejny krok w modernizacji chińskiego wojska. Przywódca kraju Xi Jinping wzywał do budowy „marynarki wojennej światowej klasy”, a według komentatorów Chiny coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność wojskową na okolicznych morzach.
W najbliższym czasie mają się odbyć próby cumowania i testy systemów nawigacyjnych lotniskowca – podała stacja CCTV.
Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” ceremonia była dwukrotnie przekładana. Początkowo planowano ją na 23 kwietnia, gdy przypadała 73. rocznica utworzenia marynarki ALW, ale została odłożona z powodu surowego lockdownu covidowego w Szanghaju.
Na uzbrojeniu chińskiej marynarki znajdowały się dotąd dwa lotniskowce, które nie posiadają katapult, lecz rampy startowe. Pierwszy z nich został przez Chiny zakupiony jako nieukończony okręt budowany wcześniej dla marynarki ZSRR w Mikołajowie nad Morzem Czarnym. W oparciu o jego konstrukcję w Chinach zbudowano potem drugi lotniskowiec, Shandong.
Zdaniem większości ekspertów zrównoważenie potęgi amerykańskich lotniskowców zajęłoby Chinom dziesięciolecia, jednak postępy w budowie ich własnych okrętów oceniane są jako źródło prestiżu dla Pekinu, który według wielu analityków chciałby podważyć pozycję wojskową USA w regionie.
O lotniskowcu „Fujian” pisaliśmy już wcześniej w artykule.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.