Cięcie blach pod trzecią fregatę Type 31 – HMS Formidable
Opublikowane:
12 października, 2024
9 października, w stoczni Babcock w Rosyth, Szkocja, odbyła się uroczystość cięcia blach na trzecią fregatę Type 31 Inspiration – HMS Formidable. Jest to kolejny ważny etap w programie budowy pięciu fregat typu Inspiration dla Royal Navy. Ceremonia miała miejsce zaledwie 20 miesięcy po podobnym wydarzeniu związanym z drugą fregatą, HMS Active, co świadczy o imponującym tempie realizacji programu i zaawansowanych możliwościach stoczni Babcock.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele brytyjskiego rządu, Royal Navy oraz międzynarodowych partnerów, w tym reprezentanci Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) i PGZ Stoczni Wojennej. Polską stronę reprezentowali m.in. Jan Grabowski – członek zarządu PGZ S.A. odpowiedzialny za obszar morski, Roger Burek-Bors, dyrektor Pionu Projektów Morskich, Grzegorz Sowa – dyrektor programu MIECZNIK, prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna – Marcin Ryngwelski oraz członkini zarządu PGZA Stocznia Wojenna – Beata Koniarska. Delegacja miała okazję obejrzeć postępy prac nad budową pierwszych fregat dla Royal Navy, co było częścią wizyty w budynku Venturer.
Podczas ceremonii dyrektor generalny Babcock, David Lockwood, podkreślił znaczenie fregat dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i ich kluczową rolę w operacjach obronnych prowadzonych we współpracy z sojusznikami. Zwrócił również uwagę na pozytywny wpływ programu budowy fregat na brytyjską gospodarkę, który przynosi korzyści społecznościom w całym kraju poprzez tworzenie nowych miejsc pracy.
Podczas ceremonii Jan Grabowski, członek zarządu PGZ S.A. odpowiedzialny za obszar morski, podkreślił znaczenie współpracy polsko-brytyjskiej: „Cieszymy się z postępów w budowie brytyjskiego członka rodziny Arrowhead, do której zaliczają się zarówno okręty Type 31, jak i nasze przyszłe fregaty wielozadaniowe MIECZNIK. Polsko-brytyjska współpraca w tym obszarze to doskonała okazja dla naszych przedsiębiorstw do zacieśnienia relacji, które przełożą się na wzrost bezpieczeństwa naszych krajów, co jest zbieżne z celami zarówno PGZ, jak i Babcock. Wierzymy, że dzięki współpracy będziemy w stanie odpowiadać nie tylko na potrzeby naszych sił morskich, ale także naszych sojuszników, oferując wspólnie rozwiązania i usługi z obszaru morskiego”.
Natomiast, Prezes PGZ Stocznia Wojenna, Marcin Ryngwelski, podkreślił znaczenie programu Miecznik oraz współpracy z Babcock: „Dzięki naszej współpracy z Babcock zdobywamy cenne doświadczenia, które mają kluczowe znaczenie dla realizacji programu Miecznik. Wspólne działania z partnerami brytyjskimi nie tylko wzmacniają nasze możliwości produkcyjne, ale także umożliwiają transfer wiedzy, który przyniesie korzyści dla całego polskiego przemysłu stoczniowego. Jesteśmy dumni, że możemy brać udział w tak ważnym projekcie, który zwiększa bezpieczeństwo Polski i wzmacnia naszą pozycję w międzynarodowym przemyśle obronnym”.
Ceremonii towarzyszył dzień pod hasłem „Formidable Engineering”, podczas którego zaprezentowano inicjatywy związane z promowaniem kompetencji STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) oraz aktywności skierowane do lokalnych społeczności i młodzieży, mające na celu rozwój przyszłych kadr inżynieryjnych.
HMS Formidable to nie tylko element brytyjskiego programu obronnego, ale także symbol międzynarodowej współpracy, w tym w ramach partnerstwa z Polską przy programie fregat MIECZNIK. Współpraca pomiędzy Babcock i PGZ przynosi korzyści nie tylko dla obronności, ale także dla rozwoju gospodarczego obu krajów, wzmacniając więzi przemysłowe i wspierając bezpieczeństwo regionu.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.