Uczestnicy październikowych warsztatów mieli możliwość omówienia harmonogramu realizacji inwestycji MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III oraz wstępnych zasad zbliżającego się procesu zakupowego. Warsztaty otwarte były dla wszystkich przedstawicieli łańcucha dostaw i obejmowały tematy związane m.in. z turbinami wiatrowymi, fundamentami, systemami elektrycznymi, podstacjami lądowymi oraz morskimi.
„Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy współpracę z potencjalnymi krajowymi i międzynarodowymi dostawcami już wiosną 2019 roku. Nasza strategia kontraktowania zamówień ma na celu zwiększenie konkurencji, która pozwoli na maksymalizację możliwości polskiego łańcucha dostaw. Jego budowa, to proces długoterminowy, ale z czasem stworzy możliwości zwiększania udziału lokalnych dostawców i zapewni rozwój morskiej energetyki wiatrowej” – mówi Vidar Birkeland, dyrektor projektów MFW Bałtyk II i III w Equinor.
Equinor oraz Polenergia jako liderzy rynku morskich farm wiatrowych w Polsce, planują dalszy rozwój i osiągnięcie etapu gotowości do budowy MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o łącznej mocy 1 440 MW do 2023 roku. Warunkiem koniecznym jest jak najszybsze przyjęcie i wejście w życie na początku 2021 roku stosownej ustawy, która ustanowi właściwe ramy i dostarczy odpowiedniego wsparcia finansowego do dalszego rozwoju projektów morskich farm wiatrowych.
Więcej informacji na temat realizowanych projektów Equinor oraz Polenergii można znaleźć na stronach www.baltyk2.pl i www.baltyk3.pl
Źródło: Equinor