Firma zamknęła zakład Hammerfest 4 stycznia i obecnie trwają prace nad przywróceniem go do pracy – wynika z informacji przekazanej przez rzeczniczkę przedsiębiorstwa portalowi LNG World News. – Póki co nie powoduje to zakłócenia dostaw do naszych klientów – dodała rzeczniczka. Nie jest jednak jasnym na ile przerwa w działaniu wpłynie na produkcję zakładu, której roczny wolumen wynosi około 4,3 mln ton LNG rocznie.
[powiazane1]
Zakład skraplania gazu ziemnego w Hammerfest rozpoczął funkcjonowanie na jesieni 2007 roku i przetwarza surowiec ze złoża Snøhvit na Morzu Barentsa. Proces technologiczny pozyskiwania LNG stosowany w Hammerfest polega na odseparowaniu kondensatu wody i dwutlenku węgla ze strumienia po czym sam gaz ziemny zostaje schłodzony do formy płynnej i składowany w specjalnych zbiornikach. Mający długość 160 km gazociąg dostarczający surowiec z odwiertu ma przepustowość 7,6 mld m³ gazu rocznie. Oddzielony dwutlenek węgla jest z powrotem wtłaczany do złoża Snøhvit do oddzielnej formacji znajdującej się pod rezerwuarem gazu. Sam skroplony gaz jest z kolei eksportowany do zagranicznych klientów (głównie w Europie i Azji) z wykorzystaniem zbiornikowców.
[powiazane2]
Powstały w 1972 roku paliwowy gigant Equinor, do niedawna znany pod nazwą Statoil, jest spółką w której większościowym udziałowcem jest rząd Norwegii. Zmiana nazwy dokonała się w marcu 2018 roku w związku z realizacją strategii stopniowego odchodzenia firmy od paliw kopalnych. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 20 tys. pracowników na całym świecie, jej roczne przychody wynoszą ponad 60 mld dolarów amerykańskich rocznie a aktywa szacowane są na ponad 110 mld dolarów amerykańskich. W Polsce firma znana jest z sieci stacji paliw Statoil, które wiosną 2016 rozpoczęły rebranding a ich obecną nazwą jest Circle K.
Podpis: km