Europejski Bank Inwestycyjny udziela kredytu na realizację projektu MFW Baltica
Opublikowane:
7 sierpnia, 2023
Fot. Shutterstock
Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) postawił duży krok w kierunku wspierania ekologicznych inicjatyw w Europie, udzielając wstępnej decyzji kredytowej na realizację projektu Morskiej Farmy Wiatrowej (MFW) Baltica przez Grupę PGE. To wsparcie w wysokości 1,4 mld euro umożliwi postawienie pierwszych morskich farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim.
Projekt MFW Baltica: Największa morska farma wiatrowa na Bałtyku
Realizacja MFW Baltica zostanie podzielona na etapy – Baltica 2 i Baltica 3. Każdy z tych etapów będzie korzystać z transzy w wysokości 350 mln euro w ramach finansowania Project Finance. Dodatkowo, dla każdego z etapów przewidziano dodatkową transzę, która będzie wspierana przez gwarancje instytucji finansowych, banków lub agencji kredytów eksportowych.
Kontekst tego wsparcia jest jeszcze szerszy. W obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej oraz potrzeby przyspieszenia transformacji energetycznej, Europejski Bank Inwestycyjny i Komisja Europejska stworzyły inicjatywę RePowerEU. Jej celem jest zwiększenie niezależności UE od dostaw surowców energetycznych z Rosji i promowanie odnawialnych źródeł energii w Europie. Projekt MFW Baltica jest odpowiedzią na te wyzwania.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podkreślił znaczenie tego wsparcia, mówiąc: „Wsparcie od uznanej międzynarodowej instytucji finansowej jakim jest Europejski Bank Inwestycyjny potwierdza naszą wiarygodność i świadczy o tym, że prowadzone przez nas projekty spełniają najwyższe standardy”.
Podobnie wyraziła się Wiceprezes EBI, prof. Teresa Czerwińska: „Dywersyfikacja źródeł energii i odchodzenie od paliw kopalnych to kluczowe wyzwania dla Polski i UE. Wspierając takie projekty jak MFW Baltica, przyczyniamy się do przyspieszenia zielonej transformacji gospodarczej i tworzenia nowych miejsc pracy”.
MFW Baltica, realizowana w partnerstwie z duńską firmą Ørsted, składa się z dwóch etapów. Pierwszy, Baltica 2 o mocy około 1,5 GW, ma ruszyć w 2027 roku. Natomiast Baltica 3, z mocą około 1 GW, zostanie oddana do użytku przed końcem tej dekady.
Ten projekt jest przełomowy dla Polski, UE oraz dla przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w Europie.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.