Specjalistyczne media podkreślają, że włączenie do marynarki czwartego – i ostatniego – okrętu patrolowego typu Samuel Beckett stanowi realizację kluczowego elementu irlandzkiego rządowego programu wymiany okrętów marynarki wojennej. W irlandzkiej flocie obowiązuje zasada, że jednostki pozostają w służbie maksymalnie przez okres 30 lat. Budowa czterech patrolowców – nazywanych również okrętami obrony wybrzeża – stanowiło pierwszą część tego programu, który został uruchomiony przez Dublin w 2007 roku.
[powiazane1]
Budowa prototypowej jednostki patrolowej nowego typu ruszyła w maju 2012 roku. Dwa lata później pierwszy okręt – Samuel Beckett – był już w służbie. Kolejne jednostki – James Joyce oraz William Butler Yeats – wprowadzono do irlandzkiej floty w latach 2015 i 2016. Pierwsze trzy patrolowce zastąpiły jednostki, które były wówczas najstarszymi okrętami w Irish Navy. Chodzi o okręty typu Deirdre: Emer, Aoife oraz Aisling. Jednostki te wchodziły do służby odpowiednio w latach 1978, 1979 oraz 1980.
Kontrakt na budowę dwóch pierwszych okrętów miał wartość 100 mln euro i został podpisany w 2009 roku. Umowa zawierała możliwość zakupu trzeciego okrętu w ramach prawa opcji. Ministerstwo obrony Irlandii skorzystało z niej i w 2014 roku podpisało kontrakt na budowę kolejnego patrolowca. W sumie za trzy pierwsze jednostki wraz z pełnymi uzbrojeniem i wyposażeniem irlandzki resort obrony zapłacił 213 mln euro.
Kilka dni temu do kompletu dołączył właśnie George Bernard Show. Umowę na budowę tego okrętu – czwartego i ostatniego w całej serii – podpisano w 2016 roku, a jej wartość wynosiła 66 mln euro. W sumie więc za niecałe 300 mln euro irlandzka marynarka wojenna pozyskała cztery nowe okręty patrolowe. Wszystkie jednostki zbudowała należąca do brytyjskiego koncernu Babcock stocznia Appledore Shipbuilders.
[powiazane2]
Okręty patrolowe typu Samuel Beckett wypierają ponad 2,2 tys. ton i mierzą 90 m długości oraz 14 m szerokości. Jednostki osiągają prędkość 23 węzłów, a przy prędkości marszowej – 15 węzłów – ich zasięg wynosi 6 tys. mil morskich. Ich załoga składa się z 44 oficerów i marynarzy. Patrolowce typu Samuel Beckett uzbrojone są w: armatę okrętową Oto Melara kal. 76 mm, dwa działka Rheinmetall kal. 20 mm, dwa karabiny maszynowe kal. 7,62 mm i 12,7 mm.
Obecnie Irish Naval Service ma jeszcze trzy inne okręty patrolowe. Dwa z nich to jednostki typu Róisín, wprowadzone do służby w latach 1999 i 2001. Trzecim jest patrolowiec typu Eithne, który pływa od 1984 roku. W kolejnych latach resort obrony w Dublinie planuje zastąpienie także tych jednostek nowszymi okrętami.
Podpis: łp