Kolejna akcja poszukiwawczo-ratownicza BLMW zwieńczona sukcesem
Opublikowane:
13 maja, 2024
Fot. BLMW
W 2024 roku, Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) przeprowadziła już osiem akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Najnowsza interwencja dotyczyła członka załogi statku badawczego r/v Baltica, który dzięki skutecznej akcji śmigłowca W-3WARM, został bezpiecznie przetransportowany do szpitala.
7 maja 2024 roku, załoga Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) ponownie zademonstrowała swoją sprawność i gotowość do działania w sytuacjach kryzysowych. Tym razem interwencja dotyczyła jednego z członków załogi statku badawczego r/v Baltica, operującego na wodach Morza Bałtyckiego. Współwłaścicielami jednostki są Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR-PIB) oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Oddział Morski w Gdyni, a armatorem statku jest MIR-PIB.
Akcja poszukiwawczo-ratownicza, którą przeprowadzono przy użyciu śmigłowca W-3WARM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, zakończyła się sukcesem, co potwierdza rolę Brygady jako kluczowego elementu systemu bezpieczeństwa na wodach Morza Bałtyckiego.
Śmigłowiec, który uczestniczył w akcji poszukiwawczo-ratowniczej, wystartował z gdyńskiej bazy o godz. 18.14 po otrzymaniu sygnału alarm ratowniczy – pomoc medyczna. Szybkie i zdecydowane działania załogi pozwoliły na dotarcie do jednostki badawczej r/v Baltica już o 18.45. Po podjęciu poszkodowanego na pokład, przetransportowano go bezpiecznie do szpitala w Wejherowie. Po zakończeniu zadania, załoga wróciła na lotnisko macierzyste i odtworzyła gotowość bojową o godz. 20.45. Te informacje udzielił naszej redakcji kpt marynarki Marcin Kołodziejski.
Ratownictwo morskie to nie tylko akcje poszukiwawcze, ale również logistyka, koordynacja i szybka reakcja. Za koordynację tej operacji odpowiadało Centrum Operacji Morskich-Dowództwo Komponentu Morskiego, co świadczy o dobrze zorganizowanym łańcuchu dowodzenia i operacyjnym w marynarce wojennej.
W bieżącym roku, Gdyńska BLMW przeprowadziła już ósmą interwencję w ramach swoich działań poszukiwawczo-ratowniczych. Była to 786. operacja przeprowadzona przez tę jednostkę, podczas której udzielono wsparcia 422 osobom. Brygada ta jest jedyną formacją lotniczą w Polsce, która utrzymuje gotowość do przeprowadzania akcji ratowniczych nad polskimi akwenami morskimi.
W ramach polskiej strefy odpowiedzialności określonej przez „Konwencję o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencję o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej prowadzi całodobowy dyżur SAR/ASAR. Do zadań należy obsługa śmigłowców W-3WARM stacjonujących w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Wspomagają ich załogi samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, które także pełnią całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.
Takie działania nie tylko podkreślają znaczenie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w systemie bezpieczeństwa narodowego, ale również świadczą o jej niezachwianej gotowości do niesienia pomocy na morzu w każdych warunkach.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.