Kolejna akcja poszukiwawczo-ratownicza BLMW zwieńczona sukcesem
Opublikowane:
13 maja, 2024
Fot. BLMW
W 2024 roku, Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) przeprowadziła już osiem akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Najnowsza interwencja dotyczyła członka załogi statku badawczego r/v Baltica, który dzięki skutecznej akcji śmigłowca W-3WARM, został bezpiecznie przetransportowany do szpitala.
7 maja 2024 roku, załoga Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) ponownie zademonstrowała swoją sprawność i gotowość do działania w sytuacjach kryzysowych. Tym razem interwencja dotyczyła jednego z członków załogi statku badawczego r/v Baltica, operującego na wodach Morza Bałtyckiego. Współwłaścicielami jednostki są Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR-PIB) oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Oddział Morski w Gdyni, a armatorem statku jest MIR-PIB.
Akcja poszukiwawczo-ratownicza, którą przeprowadzono przy użyciu śmigłowca W-3WARM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, zakończyła się sukcesem, co potwierdza rolę Brygady jako kluczowego elementu systemu bezpieczeństwa na wodach Morza Bałtyckiego.
Śmigłowiec, który uczestniczył w akcji poszukiwawczo-ratowniczej, wystartował z gdyńskiej bazy o godz. 18.14 po otrzymaniu sygnału alarm ratowniczy – pomoc medyczna. Szybkie i zdecydowane działania załogi pozwoliły na dotarcie do jednostki badawczej r/v Baltica już o 18.45. Po podjęciu poszkodowanego na pokład, przetransportowano go bezpiecznie do szpitala w Wejherowie. Po zakończeniu zadania, załoga wróciła na lotnisko macierzyste i odtworzyła gotowość bojową o godz. 20.45. Te informacje udzielił naszej redakcji kpt marynarki Marcin Kołodziejski.
Ratownictwo morskie to nie tylko akcje poszukiwawcze, ale również logistyka, koordynacja i szybka reakcja. Za koordynację tej operacji odpowiadało Centrum Operacji Morskich-Dowództwo Komponentu Morskiego, co świadczy o dobrze zorganizowanym łańcuchu dowodzenia i operacyjnym w marynarce wojennej.
W bieżącym roku, Gdyńska BLMW przeprowadziła już ósmą interwencję w ramach swoich działań poszukiwawczo-ratowniczych. Była to 786. operacja przeprowadzona przez tę jednostkę, podczas której udzielono wsparcia 422 osobom. Brygada ta jest jedyną formacją lotniczą w Polsce, która utrzymuje gotowość do przeprowadzania akcji ratowniczych nad polskimi akwenami morskimi.
W ramach polskiej strefy odpowiedzialności określonej przez „Konwencję o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencję o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej prowadzi całodobowy dyżur SAR/ASAR. Do zadań należy obsługa śmigłowców W-3WARM stacjonujących w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Wspomagają ich załogi samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, które także pełnią całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.
Takie działania nie tylko podkreślają znaczenie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w systemie bezpieczeństwa narodowego, ale również świadczą o jej niezachwianej gotowości do niesienia pomocy na morzu w każdych warunkach.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.