Sabotaż na fregacie Hessen – kolejny incydent w niemieckiej marynarce
Opublikowane:
25 lutego, 2025
Fot. YouTube
Niemcy mierzą się z kolejnym przypadkiem sabotażu w swojej flocie wojennej. Na fregacie Hessen, zacumowanej w bazie Wilhelmshaven, wykryto próbę skażenia systemu wody pitnej. To już kolejny incydent w niemieckiej marynarce wojennej, co budzi poważne pytania o bezpieczeństwo okrętów Deutsche Marine.
Kolejny sabotaż na niemieckiej fregacie Hessen – przypadek czy celowe działanie?
Jak informują niemieckie media, do incydentu doszło w bazie morskiej w Wilhelmshaven, gdzie Hessen przechodziła rutynowe prace serwisowe. Nieznany sprawca próbował skażenia zbiorników wody pitnej, dodając do nich zużyty olej.
Źródła w niemieckiej marynarce wojennej potwierdzają, że nie był to przypadek – wykluczono zarówno błąd ludzki, jak i awarię techniczną. Skażenie wykryto na wczesnym etapie, zanim zanieczyszczona woda trafiła do systemu pokładowego, co pozwoliło uniknąć poważniejszych konsekwencji. Śledztwo prowadzą niemiecka policja oraz Federalny Urząd Kontrwywiadu Wojskowego (BAMAD), który bada możliwe przyczyny i okoliczności zdarzenia.
Tydzień temu informowaliśmy o podobnym sabotażu na korwecie Emden, budowanej w stoczni NVL Blohm + Voss w Hamburgu, gdzie w układzie napędowym znaleziono metalowe opiłki. To kolejny incydent w niemieckiej flocie – w 2024 roku w Rostocku uszkodzono niszczyciel min, przecinając kluczowe wiązki kabli.
Rola fregaty Hessenw ramach unijnej misji Aspides
Fregata Hessen to jednostka dobrze znana z operacji bojowych. Jeszcze w lutym stacjonowała u wybrzeży Jemenu w ramach unijnej misji Aspides, gdzie zestrzeliła swoje pierwsze drony. Podczas jednego ze starć jej załoga omyłkowo wycelowała dwa pociski SM-2 w amerykańskiego drona, jednak oba chybiły z „przyczyn technicznych”.
Okręt powrócił do Niemiec na początku maja po trzymiesięcznej misji na Morzu Czerwonym, gdzie zapewniał bezpieczeństwo statkom handlowym, chroniąc je przed atakami Huti.
Próba sabotażu fregaty Hessen wpisuje się w serię podobnych zdarzeń, które w ostatnich miesiącach dotknęły niemiecką marynarkę. Eksperci zastanawiają się, czy są to odosobnione przypadki, czy element szerszej operacji wymierzonej w zdolności operacyjne Deutsche Marine.
Wnioski dla Polski – bezpieczeństwo stoczni i okrętów priorytetem
Seria przypadków sabotażu w niemieckiej marynarce to wyraźny sygnał ostrzegawczy. Polska realizuje strategiczne programy okrętowe, dlatego zabezpieczenie stoczni i jednostek w budowie powinno być priorytetem. Kontrola dostępu, monitoring prac i współpraca ze służbami kontrwywiadowczymi to kluczowe elementy ochrony przed podobnymi zagrożeniami.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.