Międzynarodowa konferencja FPBCC użytkowników okrętów rakietowych i korwet
Opublikowane:
9 grudnia, 2022
Fot. 3. FO
6-8 grudnia w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się Konferencja Użytkowników Okrętów Rakietowych i Korwet – FPBCC (ang. Fast Patrol Boat and Corvette Conference). Uczestnicy konferencji rozmawiali o potencjale i możliwościach wykorzystania lekkich nawodnych sil uderzeniowych w operacjach na morzu.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Marynarek Wojennych państw akwenu Morza Bałtyckiego tj. Polski, Niemiec, Szwecji, Norwegii, Litwy i Łotwy.
Rozmowy skupiły się na szeroko rozumianym wykorzystaniu potencjału bojowego jednostek uderzeniowych na Bałtyku. W szczegółach omówiono sposoby zwalczania zagrożeń niesymetrycznych oraz piractwa na morzu, a także historyczne i aktualne aspekty użycia okrętów uderzeniowych w międzynarodowych operacjach morskich.
Podsumowaniem konferencji było spotkanie dowódców okrętów, którzy skupili się na wymianie własnych doświadczeń i spostrzeżeń z zakresu faktycznego prowadzenia operacji na morzu.
Organizatorem konferencji był Gdyński Dywizjon Okrętów Bojowych podległy Dowódcy 3 Flotylli Okrętów.
Powierzenie stronie polskiej organizacji tak znaczącej konferencji jest wyrazem uznania międzynarodowego środowiska nawodnych sił uderzeniowych dla naszego wkładu w rozwój i obecne znaczenie tych sił na Bałtyku. Pamiętać należy, że to właśnie okręty rakietowe rozpoczęły współpracę Marynarki Wojennej RP z NATO już dzień po wstąpieniu Polski do Sojuszu.
Konferencje FPBCC organizowane są od lat. Dawniej odbywały się one przy okazji ćwiczeń międzynarodowych podczas ich fazy portowej. Obecnie spotkania marynarzy służących na jednostkach uderzeniowych odbywają się w cyklu rocznym, za każdym razem w innym państwie. Tegoroczna konferencja jest trzecią w historii organizowaną przez Marynarkę Wojenną RP. Pierwsza odbyła się w Gdyni w 2009 roku. Jej organizatorem był Dywizjon Okrętów Rakietowych. Druga, zorganizowana przez Gdyński Dywizjon Okrętów Bojowych, odbyła się w 2014 r.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.