„Dziś wykonujmy pierwszy krok w budowie w Polsce nowej gospodarki wodorowej. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 17 podmiotów gospodarczych, które chcą realizować ambitne projekty gospodarcze. Dziś Polska jest piątym producentem wodoru na świecie, głównie z paliw kopalnych; chcemy by ciężar tej produkcji przesuwał się w kierunku odnawialnych źródeł energii” – powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podczas konferencji prasowej.
„Mamy dziś ważny dzień dla polskiego przemysłu i gospodarki. Chcemy, żeby polska dała sobie szansę, by pewne trendy wyprzedzać, by być tymi, którzy patrzą w przyszłość. Chcemy tworzyć koalicję między rządem a przemysłem” – dodał minister klimatu Michał Kurtyka.
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, jako jeden z sygnatariuszy listu, skomentował, że na razie wodór nie odgrywa dużej roli w gospodarce, ale perspektywy jego zastosowania są pomyślne.
„Nawet 20-25% miksu energetycznego w Europie może pochodzić z wodoru. My widzimy w tym dużą szansę dla Polski. To, co dla naszej spółki najważniejsze, to zastosowanie wodoru w sieciach gazowniczych. One nie muszą wykorzystywać tylko gazu ziemnego. Będziemy chcieli mieszać z nim biogaz i również mieszać wodór. Kwestią będzie wyprodukowanie dużych ilości [wodoru]” – powiedział Kwieciński.
„Podkreślam, że wodorem zajmujemy się od około 2 lat. Nie tylko Orlen, ale i wiele firm w Polsce. Inicjatywa Ministerstwa Klimatu daje szanse, by siły połączyć” – dodał członek zarządu PKN Orlen Józef Węgrecki.
Natomiast wiceprezes Taurona Jarosław Broda wspomniał m.in. o wyzwaniach dla budowy gospodarki wodorowej.
„Wyzwanie pierwsze to finansowanie. W naszej skali pewne środki poświęciliśmy na rozwój technologii; by przejść na większą skalę potrzebujemy wsparcia. Drugie wyzwanie to regulacje, które muszą wyprzedzać nasze działania” – wskazał Broda.
Źródło: ISBnews