Prace modernizacyjne niszczyciela śmigłowcowego JS Kaga Japońskich Morskich Sił Samoobrony, dostosowujące go do roli lekkiego lotniskowca, są bliskie ukończenia. Celem modernizacji jest adaptacja jednostki do współpracy z samolotami V/STOL Lockheed Martin F-35B Lightning II.
JS Kaga, drugi okręt typu Izumo, został zaprojektowany jako śmigłowcowiec zwalczania okrętów podwodnych. W 2018 roku japoński rząd zdecydował się jednak na modyfikację okrętów typu Izumo, która to umożliwiać będzie wykorzystanie i obsługę myśliwców F-35B. Ma to na celu przede wszystkim wzmocnienie zdolności obrony powietrznej, zwłaszcza w regionie Pacyfiku, a także uzupełnienie działań LHA/LHD US Navy o F-35B.
Modyfikacje te mają również na celu wzmocnienie obecności Japonii w rejonie Indo-Pacyfiku Japan Maritime Self-Defense Force (JMSDF), przez prowadzenie długotrwałych operacji z wykorzystaniem okrętów lotniczych.
Modyfikacja okrętu typu Izumo polega głównie na zmianie kształtu dziobu z obecnego kształtu trapezu na kwadratowy oraz nałożeniu powłoki termoodpornej na pokład lotniczy.
Pierwsza część modyfikacji okrętu Izumo zakończona została w 2021 roku i przeprowadził testy lądowania i startu z F-35B US Marine Corps. Modyfikacja Izumo podzielona była na dwie fazy. W pierwszej fazie rufowa część nadbudówki została pokryta powłoką żaroodporną, w drugiej natomiast zmodyfikowany zostanie kształt części dziobowej. Rozpoczęcie drugiej fazy modyfikacji zaplanowano na marzec 2025 r., a zakończenie prac na początek 2027 r.
Modernizacja drugiego okrętu Kaga jest obecnie w pierwszej fazie prac, która obejmuje nałożenie powłok żaroodpornych oraz zmianę kształtu części dziobowej. Oczekuje się, że prace te zostaną zakończone do marca 2023 r., a kolejna druga faza modyfikacji odbędzie się między rokiem budżetowym 2026, a rokiem budżetowym 2027. Kadłub zostanie również ponownie wyważony i wzmocniony konstrukcyjnie, aby dostosować się do zwiększonej masy myśliwców. Oczekuje się, że pierwsza faza modyfikacji zostanie zakończona do marca 2024 r., a druga faza modyfikacji nastąpi między rokiem budżetowym 2026, a rokiem budżetowym 2027.
Samoloty F-35B, które trafią na pokład niszczycieli typu Izumo, będą obsługiwać Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony. Pierwszych 6 samolotów zostanie zaokrętowanych w roku budżetowym 2024, a dwa następne w roku budżetowym 2025. W sumie będą 42 samoloty.
Na okręcie Kaga zakończono już prace nad przekształceniem części dziobowej i jest w trakcie nakładania powłoki odpornej na ciepło na rufowej części nadbudówki. Powłoka żaroodporna jest tam nakładana po to, aby wytrzymać ciepło spalin generowane podczas pionowego lądowania F-35B. 27 grudnia 4 Flotylla Eskortowa JMSDF, opublikowała pierwszy raz na Twitterze widok okrętu Kaga, na którym widać przekształcenie jego części dziobowej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.