Morska farma wiatrowa Baltica: PGE i Ørsted zawierają kluczowe umowy
Opublikowane:
3 lipca, 2023
Fot. PGE
Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Ørsted, wiodący deweloper farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, podpisały ważne kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO). Dzięki tym umowom, dostarczone zostaną fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, co oznacza, że Morska Farma Wiatrowa Baltica przechodzi w kolejny etap.
Te kluczowe umowy są kolejnym krokiem w ambitnym projekcie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. W kwietniu bieżącego roku PGE i Ørsted podpisały pierwszy kontrakt na dostawę turbin wiatrowych dla Baltica 2 o mocy około 1,5 GW. W czerwcu, zawarto umowę na dostawę morskich stacji transformatorowych. Teraz nadszedł czas na kolejny etap, obejmujący dostawę fundamentów i kabli wewnętrznych.
Podpisaniem kontraktu na turbiny dla etapu Baltica 2 w kwietniu rozpoczęliśmy serię ważnych umów dla realizacji projektu. Zabezpieczenie komponentów dla Baltica 2 pozwoli nam na przejście do kolejnych etapów rozwoju przedsięwzięcia. Nasze zaplanowane działania konsekwentnie zbliżają nas do osiągnięcia strategicznego celu Grupy PGE, jakim jest wygenerowanie 2,5 GW mocy z morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej
Ørsted, mający 30-letnie doświadczenie w budowie farm wiatrowych na morzu, odgrywa również kluczową rolę w tym projekcie. Agata Staniewska, Dyrektor Zarządzająca Ørsted Offshore Poland, podkreśliła, że wspólnie z PGE zobowiązali się dostarczyć Polsce energię z morskiego wiatru na dużą skalę. Poprzez podpisanie kolejnych strategicznych umów na komponenty dla Baltica 2, krok po kroku realizują ten przełomowy projekt dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Planuje się, że budowa etapu Baltica 2 o mocy około 1,5 GW zostanie zakończona do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy około 1 GW do końca 2029 roku. Jednak przed dalszym postępem konieczna jest ostateczna decyzja inwestycyjna (FID). Morska Farma Wiatrowa Baltica składająca się z Baltica 2 i Baltica 3, będzie miała łączną moc 2,5 GW. Ta znacząca inwestycja przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.
To niezwykle istotny projekt dla rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Dostarczenie zielonej energii wytwarzanej z wiatru na morzu pozwoli na redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz przyczyni się do walki ze zmianami klimatu. Przesunięcie w kierunku czystej energii jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju kraju i dobrobytu przyszłych pokoleń. Morska Farma Wiatrowa Baltica stanowi krok w tym kierunku i jest przykładem zaangażowania Polski w osiągnięcie globalnych celów energetycznych.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.