Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu SPRING STORM 2021
Opublikowane:
24 maja, 2021
Wydzielony pododdział Morskiej Jednostki Rakietowej weźmie udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. SPRING STORM 2021. Manewry odbędą się na przełomie maja i czerwca na poligonach w Estonii. Dla najmłodszej jednostki Marynarki Wojennej RP będzie to kolejne w tym roku sojusznicze ćwiczenie poza granicami kraju.
W międzynarodowym ćwiczeniu pk. SPRING STORM 2021 uczestniczyć będzie około 7 tysięcy żołnierzy z Estonii, Danii, Francji, Włoch, Łotwy, Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Polską Marynarkę Wojenną reprezentować będzie moduł bojowy z Morskiej Jednostki Rakietowej (3. Flotylla Okrętów) oraz okręty transportowo-minowe OORP Kraków i Poznań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Udział jednostek morskiego rodzaju Sił Zbrojnych RP w ćwiczeniu pozwoli na doskonalenie umiejętności w zakresie załadunku, wyładunku i przerzutu sprzętu wojskowego, a także na pozyskanie nowych doświadczeń w zakresie możliwości wykorzystania posiadanych sił i środków ogniowych we współdziałaniu z siłami sojuszniczymi. Pozwoli także na sprawdzenie zdolności w zakresie szybkiego przemieszczenia i prowadzenia działań bojowych przez wydzielone siły Morskiej Jednostki Rakietowej w wyznaczonym rejonie. Dodatkowo żołnierze doskonalić będą znajomość procedur w zakresie wymiany informacji bojowej z innymi uczestnikami ćwiczenia.
Ćwiczenie pk. SPRING STORM organizowane jest cyklicznie przez Siły Zbrojne Estonii od 2003 roku. Wojska sojusznicze biorą w nim udział od 2007 roku. Tegoroczna edycja ćwiczenia odbędzie się w północnowschodniej części Estonii oraz na wyspie Hiuma.
Morska Jednostka Rakietowa stanowi kluczowy element wsparcia działań sił okrętowych, na których spoczywa główny ciężar prowadzenia operacji morskich. W warunkach bojowych MJR może operować praktycznie na całym wybrzeżu. Duże możliwości operacyjne MJR, związane z wysoką mobilnością i potencjałem ogniowym, odgrywają znaczącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa własnym siłom okrętowym na Morzu Bałtyckim. Główną siłę uderzeniową MJR stanowią przeciwokrętowe kierowane pociski rakietowe typu NSM (Naval Strike Missile).
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.