Nabrzeże Czeskie w Szczecinie – przygotowania do czerwcowej inauguracji
Opublikowane:
30 maja, 2023
Fot. Nabrzeże Czeskie/Materiały Prasowe Grupa NDI
Kluczowy punkt Portu Szczecin, czyli nabrzeże Czeskie, znajduje się obecnie w fazie intensywnych prac budowlanych. Według informacji podanych przez Grupę NDI, wykonawcę inwestycji, większość sekcji nabrzeża Czeskiego zostało już zabetonowanych. Wkrótce rozpocznie się inauguracja pierwszego etapu, która planowana jest na nadchodzący sezon letni.
Postępy prac budowlanych w I etapie są już widoczne. Prace żelbetowe oraz torowe przy nabrzeżu Czeskim zbliżają się ku końcowi. Aktualnie trwa układanie torowisk kolejowych oraz poddźwigowych, które zapewnią sprawną obsługę portową.
Planujemy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie I etapu nabrzeża Czeskiego w czerwcu bieżącego roku. Po jego otrzymaniu rozpoczniemy realizację kolejnych etapów rozbudowy, czyli II, III i IV. Prace te obejmą rozbiórkę istniejących konstrukcji, roboty kafarowe oraz kolejne prace żelbetowe.
Piotr Arabczyk. Dyrektor projektu z Grupy NDI
Niemal równocześnie prowadzone są prace budowlane na nabrzeżach Norweskim i Duńskim. Obecnie na nabrzeżu Norweskim zatrudnienie znajduje ponad 60 osób, które wykonują intensywne prace żelbetowe. W lipcu planowane są również prace torowe. Z kolei nabrzeże Duńskie już w 99% zostało ukończone.
Jednym z kluczowych elementów inwestycji jest pogłębienie Kanału Dębickiego. Roboty czerpalne, które są częścią tego procesu, osiągnęły już poziom 0,6 miliona metrów sześciennych z planowanych 1,5 miliona metrów sześciennych. Materiał uzyskany w wyniku tych działań jest składowany na wyspie Ostrów Mieleński.
Ponadto, prowadzone są równoległe prace branżowe, w tym instalacje teletechniczne, energetyczne oraz wodno-kanalizacyjne. Po zakończeniu prac czerpalnych, Kanał Dębicki będzie miał głębokość 12,5 metra, co pozwoli na obsługę największych jednostek pływających. Kanał ten będzie stanowił naturalne przedłużenie toru wodnego rozpoczynającego się w Świnoujściu.
Prace budowlane na nabrzeżach Czeskim i Słowackim podzielone są na cztery etapy. Rozpoczęcie każdego kolejnego etapu jest możliwe dopiero po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie poprzedniego. Taki podział jest wynikiem ciągłości funkcjonowania Portu, który musi pozostać aktywny również podczas prac modernizacyjnych.
Projekt inwestycji nabrzeża Czeskiego wchodzi w skład kluczowych działań Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. (ZMPSiŚ) mających na celu poprawę infrastruktury portowej i dostępu do portu w rejonie Kanału Dębickiego. Koszt całego projektu to około 343,1 miliona złotych brutto, a jego realizacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Głównym wykonawcą prac jest Grupa NDI.
Inwestycja nabrzeża Czeskiego ma ogromne znaczenie dla rozwoju portu w Szczecinie. Po zakończeniu prac modernizacyjnych nabrzeża, port będzie w stanie obsłużyć jeszcze większe jednostki pływające, co przyczyni się do wzrostu potencjału handlowego regionu. Poprawa dostępności portu i modernizacja infrastruktury przyciągną również nowych inwestorów oraz zwiększą konkurencyjność Szczecina na rynku morskim.
Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi wykonawców oraz wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej, nabrzeże Czeskie w Szczecinie nabiera coraz bardziej konkretnej formy. Inauguracja pierwszego etapu zbliża się wielkimi krokami, co pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału portowego i stworzy nowe możliwości dla rozwoju gospodarczego regionu.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.