Niemcy i Norwegia chcą od NATO zwiększenia ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku
Opublikowane:
4 grudnia, 2022
Fot. Wybuch rurociągu Nord Stream 2/Duńskie Ministerstwo Obrony
Przywódcy Niemiec i Norwegii mają poprosić NATO o koordynację ochrony europejskiej podwodnej infrastruktury krytycznej na Bałtyku w świetle ataków na sieć gazociągów Nord Stream.
Kraje europejskie zwiększyły czujność wokół infrastruktury krytycznej po tym, jak w dwóch nitkach gazociągu Nord Stream, które łączą Rosję z Niemcami, doszło we wrześniu b.r. do wybuchu na dnie Morza Bałtyckiego.
Incydent stał się punktem zapalnym w impasie energetycznym między Zachodem i Moskwą od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Rosja zaprzecza, jakoby sabotowała rurociągi i stara się obwinić za ten incydent Wielką Brytanię. Londyn zaprzeczył rosyjskim doniesieniom.
Śledczy znaleźli na miejscu ślady materiałów wybuchowych i podejrzewają, że rurociągi zostały celowo wysadzone w powietrze.
Traktujemy ochronę naszej infrastruktury krytycznej na dnie Bałtyku bardzo poważnie i nikt nie powinien myśleć, że ten incydent nie zostanie wyjaśniony. Rurociągi, kable telefoniczne, połączenia internetowe są liniami życia dla naszych państw i muszą być szczególnie chronione.
Olaf Scholz, kanclerz Niemiec
W wyniku rosyjskiego ograniczenia eksportu dostaw gazu, w ostatnich miesiącach Norwegia odegrała kluczową rolę w dostawach błękitnego paliwa do Niemiec. Scholz powiedział, że Norwegia dostarcza obecnie około połowy zapotrzebowania dla Niemiec.
Norwegia produkuje gaz na pełnych obrotach i będzie to kontynuować w najbliższych latach. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo w dostawach gazu do Europy.
Po niedawnym sabotażu rurociągów Nord Stream, wzmocniliśmy nasze wysiłki i konieczne jest zrobienie jeszcze więcej, aby zapewnić, że nasza morska infrastruktura pozostanie bezpieczna przed przyszłymi destrukcyjnymi aktami.
Przemawiając w środę wieczorem na konferencji bezpieczeństwa w Berlinie, Scholz powiedział, że Niemcy chcą wykorzystać w tym roku swój specjalny fundusz obronny o wartości 100 mld euro, aby kupić samoloty F35 i doposażyć bojowe wozy piechoty Puma.
Scholz dodał również, że Rosja nie może już wygrać wojny w Ukrainie.
W środę w Bukareszcie spotkali się Ministrowie spraw zagranicznych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), transatlantyckiego sojuszu wojskowego utworzonego po drugiej wojnie światowej, którzy złożyli zapewnienia o wsparciu dla sąsiadów Rosji.
Tematem spotkania był region Bałkanów Zachodnich, a w szczególności Bośnia oraz dwie byłe republiki radzieckie, Mołdawia i Gruzja, z których obie mają separatystyczne regiony okupowane przez wojska rosyjskie.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.