Skrypt rozmowy prezydenta Władimira Putina z prezesem energetycznego koncernu został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Federacji Rosyjskiej. Z rozmowy wynika, że obecnie w planach korporacyjnych koncernu Novatek jest osiągnięcie produkcji skroplonego gazu ziemnego na poziomie 57 mln ton rocznie. Prezes firmy Leonid Mikhelson zaznaczył jednak, że cel ten może zostać skorygowany i w 2030 roku Novatek może produkować nawet 70 mln ton gazu w formie ciekłej.
[powiazane1]
Leonid Mikhelson powiedział też prezydentowi Federacji Rosyjskiej, że w eksportowym terminalu arktycznym Jamał LNG rozpoczęto już budowę czwartej instalacji do produkcji skroplonego gazu. Jej wydajność będzie wynosiła 900 tys. ton LNG rocznie. Kiedy instalacja zostanie ukończona, całkowita moc produkcyjna jamalskiego terminalu będzie wynosiła 17,5 mln ton skroplonego gazu w skali roku. Obecnie wynosi ona ponad 16,5 mln ton. Warto przy tym zaznaczyć, że tylko 50,1 proc. udziałów w terminalu ma koncern Novatek. Pozostali właściciele to francuski koncern Total, chiński holding China National Petroleum Corporation oraz chiński Fundusz Jedwabnego Szlaku.
Na Portalu Stoczniowym już pisaliśmy, że pierwsza instalacja rozpoczęła produkcję LNG jeszcze w 2017 roku. Natomiast w roku ubiegłym uruchomiono dwie kolejne instalacje. Skroplony gaz ziemny z terminalu Jamał LNG trafia już do szeregu dostawców na świecie, m.in. do Brazylii, Chin, Hiszpani. Na początku tego roku pierwszy ładunek LNG z jamalskiego terminalu trafił też do Stanów Zjednoczonych, ale dostawa ta miała charakter incydentalny.
[powiazane2]
Novatek rozpoczął już prace związane z realizacją projektu budowy drugiego eksportowego terminalu, który zostanie zbudowany w rosyjskiej Arktyce. Chodzi o terminal Arctic LNG 2, który będzie składał się z trzech instalacji do produkcji skroplonego gazu ziemnego. Każda z nich będzie miała wydajność 6,6 mln ton LNG rocznie. Ostatnio pisaliśmy, że rosyjski koncern podpisał strategiczne porozumienie z niemieckim Siemensem, dotyczące m.in. dostawy technologii na potrzeby tego projektu energetycznego. Terminal Arctic LNG 2 ma wykorzystywać zasoby pola gazowego Utrenneye. Specjalistyczną platformę do jego eksploatacji zbuduje spółka joint venture, którą Novatek zawiązał z włoską firmą Saipem oraz tureckim Rönesans Holding.
Wysosk LNG zacznie działać za miesiąc?
W rozmowie z prezydentem Federacji Rosyjskiej prezes koncernu Novatek zapowiedział również, że w ciągu miesiąca zostanie uruchomiony terminal nad Morzem Bałtyckim. W tym przypadku chodzi o terminal Wysock LNG, który został zlokalizowany 150 km na północny zachód od Sankt Petersburga. Terminalem jest własnością firmy CryoGAS-Vysotsk. To spółka joint venture zawiązana przez Novatek (51 proc.) oraz Gazprombank (49 proc.). Terminal Wysock LNG to projekt średniej wielkości. Jego moc produkcyjna będzie wynosiła na początku 600 tys. ton LNG rocznie. Prezes koncernu Novatek Leonid Mikhelson powiedział jednak prezydentowi Władimirowi Putinowi, że w przyszłym roku możliwe będzie zwiększenie wydajności projektu do 1,2 mln ton. Szef gazowego koncernu zaznaczył przy tym, że LNG produkowany przez ten terminal będzie przeznaczony przede wszystkim do świadczenia usługi bunkrowania LNG w obrębie Morza Bałtyckiego.
Podpis: tz, fot.: kremlin.ru