W obliczu narastających napięć geopolitycznych, wiele krajów zdaje sobie sprawę z konieczności rozbudowy swoich flot podwodnych, podkreślając strategiczne znaczenie tych jednostek dla swoich marynarek wojennych. Polska, Stany Zjednoczone i Rumunia to trzy kraje, które niedawno ogłosiły plany zakupu okrętów podwodnych.
Polska, reagując na rosnące napięcie na arenie międzynarodowej, zdecydowała się na rozwinięcie swojej floty podwodnej, inicjując ambitny program „Orka”. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, ogłosił 24 maja plan zakupu nowoczesnych okrętów podwodnych. Nowe jednostki mają charakteryzować się wysoką autonomią, silnym uzbrojeniem oraz elastycznością konfiguracji.
Mają one być także przystosowane do niewykrywalnego poruszania się z dużą prędkością oraz długotrwałego przebywania pod powierzchnią wody. Obecnie, Polska posiada tylko jeden okręt podwodny, radzieckiej konstrukcji ORP Orzeł, dlatego decyzja o rozwoju floty podwodnej jest istotnym krokiem dla polskiej obronności.
Z drugiej zaś strony świata, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał umowę z General Dynamics Electric Boat na budowę dwóch kolejnych wielozadaniowych okrętów podwodnych z napędem jądrowym typu Virginia. Umowa, opiewająca na 1,1 mld USD, obejmuje zakup podzespołów i komponentów, które będą wykorzystane do budowy jednostek SSN 812 i SSN 813. Obecnie US Navy eksploatuje 21 jednostek tego typu, a kolejne 12 znajduje się na różnych etapach budowy. To pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w rozbudowę swojej floty podwodnej.
Rumunia, z kolei, planuje zakup dwóch nowych okrętów podwodnych typu Scorpène od francuskiego koncernu Naval Group. Zakup tych jednostek ma na celu umocnienie zdolności rumuńskich sił morskich do prowadzenia rozpoznania i gromadzenia informacji na poziomie operacyjnym/strategicznym, a także do prowadzenia walki z wrogimi jednostkami nawodnymi i podwodnymi. Takie decyzje podkreślają rolę, jaką okręty podwodne odgrywają w strategii obronnej Rumunii.
Ogólne zainteresowanie rozbudową flot podwodnych podkreśla kluczową rolę, jaką te jednostki odgrywają w dzisiejszej strategii obronnej. Dzięki swoim unikalnym cechom, takim jak niewykrywalność, autonomia i siła ognia, okręty podwodne stanowią kluczowy składnik współczesnej obrony morskiej. Kontynuacja tego trendu w przyszłości prawdopodobnie przyczyni się do dalszego wzrostu znaczenia flot podwodnych na arenie międzynarodowej.
Polska, reagując na rosnące napięcie na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście konfliktu na Ukrainie oraz budowę budowę okrętów klasy fregata, zdecydowała się na rozwinięcie swojej floty podwodnej, inicjując ambitny program „Orka”.
Jak zauważył Tomasz Witkiewicz w artykule z 2 lutego 2022 roku „Tata czy Mama? – Suplement”, który publikowaliśmy na Portalu Stoczniowym, „zakończenie procesu np. wyboru fregat, powinno być początkiem procesu definiowania i wyboru okrętów podwodnych”. Równoległe prowadzenie tych dwóch programów, choć „przesunięte w fazie”, pozwoli na wykorzystanie doświadczonych specjalistów, jak również przyczyni się do utrzymania ciągłości pracy w polskim sektorze stoczniowym.
Tomasz Witkiewicz w artykule zwraca również uwagę na finansowe aspekty takiej inwestycji. Na pierwszy rzut oka okręty mogą wydawać się drogie, jednak porównanie całkowitych kosztów wydaje się dla nich korzystne w porównaniu do lotnictwa i wojsk lądowych, między innymi ze względu na niskie koszty osobowe. Jego zdaniem, przy stabilnym finansowaniu, koszty budowy okrętu można rozłożyć na wiele lat, co czyni takie przedsięwzięcie finansowo możliwym.
Na koniec artykułu, Witkiewicz podkreśla, że proces ten powinien być właściwie zaplanowany, aby Marynarka Wojenna RP mogła dysponować pełnią potrzebnych zdolności do wykonywania swoich zadań. Bez wątpienia, wydaje się, że teraz jest dobry moment, aby Polska podjęła decyzję o odbudowie floty okrętów podwodnych, podkreślając jej strategiczne znaczenie w dzisiejszym złożonym środowisku bezpieczeństwa.
Narastające napięcia geopolityczne na świecie sprawiają, że rozbudowa flot podwodnych staje się kluczowym elementem strategii obronnych różnych krajów. Polska, podążając tą ścieżką, zdecydowanie stawia na rozwój swojej floty podwodnej, co podkreśla strategiczne znaczenie tej klasy jednostek dla polskiej obronności.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.