Jak wynika z oświadczenia Gastrade, 20 przedsiębiorstw wyraziło zainteresowanie rezerwacją zdolności regazyfikacyjnych nowego terminala o łącznej wartości do 12,2 oraz dostarczeniem błękitnego paliwa do greckiego krajowego systemu przesyłu gazu ziemnego. Gastrade twierdzi, że te ilości gazu będą kierowane na rynki całego regionu Europy Południowo-Wschodniej. Zainteresowania podobno przekroczyło możliwości techniczne projektu, który jest przewidziany na 5,5 miliarda m sześc. rocznie.
[powiazane1]
– Udany wynik pierwszego etapu testu rynkowego i wielkie zainteresowanie projektem Alexandroupolis LNG wyrażone przez wiele ważnych regionalnych i międzynarodowych podmiotów działających w branży gazowej jest niezbędnym krokiem do wdrożenia projektu, a docelowo do poprawy pozycji dywersyfikacji dostaw energii dla Grecji, Bułgarii i Europy Południowo-Wschodniej jako całości – stwierdził dyrektor zarządzający Gastrade Konstantinos Spyropoulos.
Pierwsza faza testów rynkowych rozpoczęła się 30 października ubiegłego roku. Jak wynika z podawanych informacji, przeprowadzono ją zgodnie z wytycznymi i pod nadzorem Urzędu Regulacji Energetyki Grecji (RAE), a także wytycznymi dotyczącymi zarządzania i rozdziału mocy zatwierdzonymi przez RAE w zgodzie z postanowieniami art. 36 ust. 6 Dyrektywy 2009/73/WE.
[powiazane2]
Zdaniem Gastrade, po zatwierdzeniu przez RAE odpowiednich wytycznych i informacji ze strony firm, które wezmą udział w następnej fazie, projekt będzie kontynuowany w kolejnej, wiążącej już fazie testów rynkowych.
Gastrade jest przedsiębiorstwem zajmującym się rozwijaniem, eksploatacją i zarządzaniem systemami gazu ziemnego. Infrastruktura Gastrade jest przystosowana do odbioru, przesyłu i dystrybucji gazu ziemnego, a także do jego magazynowania, upłynniania i regazyfikacji. Firma jako pierwszy grecki podmiot gospodarczy uzyskała licencję na zarządzaniem niezależnym systemem gazu ziemnego od Ministerstwa Środowiska, Energii i Zmian Klimatu.
Podpis: km