4 stycznia do terminalu w Świnoujściu wszedł pierwszy w tym roku gazowiec Al Sheehaniya z transportem katarskiego skroplonego gazu ziemnego. Jest to 149. dostawa „błękitnego paliwa” od początku istnienia gazoportu w Świnoujściu.
Gazowiec Al Sheehaniya dostarczył z Kataru do Polski 120 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji, w postaci LNG, czyli około 90 tys. ton skroplonego gazu. Jest to kolejna dostawa LNG realizowana w ramach zawartego w 2017 roku kontraktu pomiędzy PGNiG i Qatargas.
Zbudowany w 2009 roku gazowiectypuQ-Flex Al Sheehaniya kilkukrotnie dostarczał już katarskie LNG z do Polski (ostatnio w marcu 2021 roku). Statek wyruszył w połowie grudnia z terminalu Ras Laffan, największego obiektu tego typu w kraju. Jednostka ma 315 metrów długości, 50 metrów szerokości, jej zanurzenie wynosi zaś 12,3 metrów. Gazowce typu Q-Flex (obok większego Q-Max) mogą przewozić maksymalnie217 tys. m3 ładunku. Jest to także największy typ gazowca, jaki może zawinąć do terminalu LNG w Świnoujściu. Statek należy do katarskiej firmy Nakilat Shipping, pływa pod banderą Wysp Marshalla.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.