Jak podały spółki, połączenia dokonano na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, który mówi połączeniu spółek poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inna spółkę przejmującą.
Jak podkreślił Gaz-System, głównym celem procesu integracji podmiotów jest zwiększenie efektywności zarządzania procesami inwestycyjnymi, które do czasu połączenia spółki realizowały odrębnie.
Operator zaznaczył, że dotychczasowe przedsięwzięcia i działalność spółki Polskie LNG będą kontynuowane przez Gaz-System jako następcę prawnego.
Polskie LNG było właścicielem i operatorem terminalu LNG w Świnoujściu, oraz posiadaczem koncesji na skraplanie gazu ziemnego i regazyfikację LNG do dnia 31 grudnia 2030 r. Prowadziła też program jego rozbudowy poprzez zwiększenie mocy regazyfikacyjnych, budowę trzeciego zbiornika LNG, instalacji przeładunkowej na kolej i dodatkowego nabrzeża statkowego, które umożliwi załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG oraz załadunek jednostek bunkrujących LNG i usługę bunkrowania.
Gaz-System to strategiczna spółka ze 100 proc. udziałem Skarbu Państwa – odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządza najważniejszymi gazociągami. Operator prowadzi też duży program inwestycyjny rozbudowy sieci przesyłowej, w tym budowy interkonektorów z sąsiednimi państwami – Litwą, Słowacją oraz – wraz z duńskim operatorem Energinet – projekt Baltic-Pipe.
Źródło: PAP