Eguinor (dawny Statoil) to globalny dostawca energii, który działa w segmentach ropy, gazy oraz offshore. To grupa z ponad 40-letnim doświadczeniem, jeżeli chodzi o wydobycie ropy i gazu na norweskim szelfie kontynentalnym. Dzisiaj Equinor działa w ponad 30 krajach na całym świecie i zatrudnia 22 tys. osób na całym świecie.
Giełdowa Polenergia podała w komunikacie, że kontynuacja współpracy z norweska grupą stanowi potwierdzenie potencjału morskich projektów, które spółka chce realizować. Łączna moc farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim ujętych w projektach Polenergii może osiągnąć nawet 3 tys. MW.
Z kolei morska farma wiatrowa Polenergia Bałtyk I będzie już trzecim projektem realizowanym wspólnie przez polską grupę i norweski Equinor. Transakcja, o której poinformowała giełdowa spółka, stanowi realizację opcji na zakup 50 proc. udziałów w spółce Polenergia Bałtyk I, udzielonej stronie norweskiej w maju tego roku.
[powiazane1]
Polenergia podała w komunikacie, że projekt Bałtyk I jest na wczesnym etapie realizacji. „Dysponuje już decyzja na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp o mocy do 1 560 MW. Projekt ten znajduje się na granicy Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej na wysokości gminy morskiej Łeba w województwie pomorskim. Położony jest w odległości 81 km od portu w Łebie, na wodach o głębokości 25-35 metrów. Trwające od blisko 2 lat kampanie pomiarowe wiatru na Morzu Bałtyckim potwierdziły znakomite warunki wietrzne. Oznacza to bardziej efektywne wykorzystanie energii wiatru oraz zmniejszenie zużycie urządzeń, co czyni z morskich farm wiatrowych stabilne źródło energii odnawialnej”, podkreśla spółka.
Polenergia to pierwszy i jedyny podmiot w Polsce, który dysponuje już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi dla MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. oraz podpisaną umową przyłączeniową. To wszystko umożliwia giełdowej spółce prowadzenie prac nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych. Ich łączną moc zaplanowano na 1 200 MW. „Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych nastąpi do 2025 roku. Termin rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych uzależniony jest od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego”, Polenergia podała w komunikacie.
[powiazane2]
Budowa farm offshore to strategiczna inwestycja dla Polenegii. Spółka liczy, że realizacja projektów pozwoli polskiej gospodarce na uzyskanie szeregu korzyści ekonomicznych. Według szacunków ekspertów, 2030 roku segment offshore może wygenerować w Polsce 77 tys. nowych miejsc pracy, o ile do tego czasu zostaną zrealizowane projekty o łącznej mocy 6 tys. MW. Polskie firmy mogą mieć szeroki udział w budowie farm na Bałtyku. Chodzi o kontrakty np. na realizację fundamentów, wież, kabli, morskich stacji transformatorowych, usług budowlanych, a nawet produkcji rotorów czy dostawy specjalistycznych statków.
Podpis: tz