Polska wprowadza rygorystyczne zasady tranzytu ukraińskiego zboża
Opublikowane:
20 kwietnia, 2023
Fot. YouTube
Rząd polski i ukraiński współpracują w celu znalezienia alternatywnych rozwiązań dotyczących tranzytu produktów rolnych w tym zboża dla Ukrainy. Jednym z kroków w tym kierunku jest wprowadzenie rygorystycznych zasad dla tranzytu zboża przez Polskę.
W ramach mechanizmu, który będzie testowany od piątku, tranzyt zboża będzie traktowany z największym rygorem, podobnie jak paliwa i odpady. GPS-y oraz plomby śledzone elektronicznie będą monitorować transport, a towary akcyzowe będą traktowane z najwyższą starannością. Krajowa Administracja Skarbowa będzie konwojować zboże, aby zapewnić faktyczny charakter tranzytu. Towary będą kierowane wyłącznie do innych państw europejskich lub określonych portów, a stamtąd będą wywożone. Wczoraj minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że w tranzycie zboża z Ukrainy zostanie wprowadzony system monitorowania SENT, którym obecnie monitorowany jest m.in. transport paliw.
Pierwsze reakcje na ogłoszenie nowych zasad transportu były pozytywne, jednakże nie zmieniono stanowiska, że działania jednostronne są nie do zaakceptowania. Wciąż trwają intensywne prace nad współpracą z zainteresowanymi państwami członkowskimi oraz władzami ukraińskimi. Głównym celem szlaków solidarnościowych było zapewnienie Ukrainie alternatywnych dróg eksportu dla produktów rolnych w tym zboża, co miało zapewnić dobre funkcjonowanie ukraińskiej gospodarki w kontekście blokady portów na Morzu Czarnym. Dlatego nadal istotne jest kontynuowanie działań w tym kierunku.
Przypływ taniego ukraińskiego zboża do krajów przyfrontowych rozzłościł wielu rolników, co spowodowało spadek cen surowców. W związku z tym Polska, Węgry, Słowacja i Bułgaria wprowadziły zakaz importu. Komisja Europejska ma jednak zastrzeżenia do takich „jednostronnych działań” i chce znaleźć rozwiązania, które pozwolą na utrzymanie tranzytu produktów rolnych z Ukrainy. KE podkreśliła również, że rozpoczyna dochodzenie w sprawie innych „wrażliwych produktów”, które trafiają z Ukrainy do UE.
W środę, Ursula von der Leyen podkreśliła, że Komisja Europejska jest gotowa wesprzeć Polskę i Ukrainę w poszukiwaniu dalszych rozwiązań, które pozwolą na stabilny eksport produktów rolnych z Ukrainy. Jednocześnie podkreśliła, że konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa żywnościowego UE i przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących jakości i bezpieczeństwa żywności. KE będzie nadal monitorować sytuację na granicy polsko-ukraińskiej i współpracować z rządami Polski i Ukrainy w celu znalezienia dalszych rozwiązań w tej kwestii.
Wprowadzenie nowych zasad dotyczących tranzytu zboża jest ważnym krokiem w rozwiązaniu obecnej sytuacji, ale nie może być traktowane jako jedyna droga wyjścia z kryzysu. Konieczne jest dalsze poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które pozwolą na odblokowanie portów Morza Czarnego i zapewnią Ukrainie stabilny eksport swoich produktów rolnych. Współpraca z innymi krajami i instytucjami międzynarodowymi w tym zakresie jest niezbędna i powinna być kontynuowana.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.