Porozumienie dotyczy limitów połowowych dla ponad 200 komercyjnych stad ryb w Atlantyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym na 2021 r., a w przypadku gatunków głębinowych na lata 2021 i 2022.
Ponad 100 z tych stad ryb w Atlantyku i Morzu Północnym było zarządzanych wspólnie z Wielką Brytanią w ostatnich dziesięcioleciach. Biorąc pod uwagę trwające negocjacje UE-Wielka Brytania w sprawie ich przyszłych stosunków, ministrowie zgodzili się ustalić tymczasowe kwoty dzielone z Wielką Brytanią. Te tymczasowe kwoty mają zapewnić kontynuację połowów do czasu zakończenia konsultacji z Wielką Brytanią. Podobne podejście przyjęto w przypadku stad zarządzanych wspólnie z Norwegią.
Kwoty tymczasowe obejmują proporcjonalne przeniesienie istniejących uprawnień do połowów na 2020 r. na pierwsze trzy miesiące 2021 r. Ministrowie uzgodnili pewne wyjątki od tego podejścia oparte na sezonowości (niektóre stada są poławiane głównie na początku roku, np. makrela i błękitek) i opinii naukowych (w przypadku niektórych stad, np. krewetki północnej).
W celu ochrony zasobów ministrowie zgodzili się na obniżenie limitów połowowych między innymi dla gładzicy w cieśninie Kattegat, homarca w Skagerrak, morszczuka i rdzawca w południowej części Atlantyku oraz kilku gatunków głębinowych.
Ministrowie uzgodnili dalsze ograniczenie połowów w zachodniej części Morza Śródziemnego o 7,5 proc. w celu utrzymania zasobów rybnych na tym obszarze.
Źródło: PAP