Pożegnanie fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko
W środę, fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko opuściła macierzysty Port Wojenny Gdynia. Wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec pokładowy SH-2G) dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1).
W uroczystości pożegnania PKW Kościuszko uczestniczyli między innymi: reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański, reprezentujący Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, Dowódca Brygady Lotnictwa MW komandor pilot Andrzej Szczotka, Dowódca 43 Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego komandor pilot Waldemar Orliński, dowódcy jednostek wojskowych 3 Flotylli Okrętów a także przedstawiciele duszpasterstwa wojskowego, zaproszeni goście i rodziny marynarzy.
Okręt osiągnął gotowość do działań w składzie Stałego Zespołu Sił Morskich. Jego głównym celem jest prowadzenie obrony kolektywnej NATO oraz doskonalenie interoperacyjności morskich sił okrętowych. Panie Komandorze, dziękuję za wysiłek i czas poświęcony na przygotowanie załogi okrętu do półrocznego działania w ramach Sił Odpowiedzi NATO 2023. Życzę dowódczego szczęścia i stopy wody pod kilem, aby ORP Gen. T. Kościuszko godnie reprezentował banderę Marynarki Wojennej RP na wyznaczonych akwenach działań.
wiceadmirał Jarosław Ziemiański, Inspektor MW
Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z dnia 22 grudnia 2022 r. o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w składzie Stałego Zespołu Morskiego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Grupa 1 w działaniach na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym, Morzu Norweskim, Morzu Śródziemnym oraz we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego, w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. Polski Kontyngent Wojskowy Kościuszko będzie operował w składzie SNMG1.
Czytaj też: https://portalstoczniowy.pl/rozpoczecie-budowy-pierwszego-opv-typu-falaj/
Główne zadania całego zespołu to przede wszystkim monitorowanie ważnych, strategicznych szlaków żeglugowych, celem zapewnienia swobodnego przepływu surowców do krajów europejskich.
Od dziś przez najbliższe pół roku będziecie chronić swobodę żeglugi, będziecie dbać o bezpieczeństwo portów, eskortować jednostki cywilne, patrolować szlaki żeglugowe identyfikując a w razie potrzeby neutralizując ewentualne zagrożenia. Wszystko po to, aby poprzez demonstrację bandery, jedności, spójności działania i determinacji, wspólnie z naszymi partnerami osiągnąć cel strategiczny jakim jest zachowanie gwarancji bezpieczeństwa Sojuszu. (…) Na Was załogo ORP Gen. Kościuszko spoczywać będzie olbrzymi obowiązek zabezpieczenia polskiej racji stanu oraz czuwania nad bezpieczeństwem krajów europejskich.
wiceadmirał Krzysztof Jaworski, Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego
Dla załogi fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko to pierwsze wejście do stałego zespołu fregat sojuszu. W 2016 roku jednostka operowała w bliźniaczym Stałym Zespole Okrętów NATO Grupa 2.
SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski.
SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie.
Czytaj również: https://portalstoczniowy.pl/noworoczne-rozprowadzenie-do-zajec/
Wypełniając swoje zadania w morzu okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.
Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji wymuszania pokoju, działań stabilizacyjnych i bojowych. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na systemach wykrywania i jednych z najnowocześniejszych na świecie torped typu MU-90.
Jego system obrony przeciwlotniczej opiera się na rakietach typu Standard SM-1. Operujące z pokładu fregaty śmigłowiec SH-2G znacznie poszerza możliwości w zakresie walki z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem, terroryzmem oraz nielegalnym przemytem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i prowadzenia działań walki radioelektronicznej.
Zaokrętowany na pokładzie polskiej fregaty śmigłowiec SH-2G jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji jednostek nawodnych, poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych a także działań poszukiwawczo–ratowniczych i logistycznych. Jego wyposażenie stanowi radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych: wyrzucane pławy radiohydroakustyczne i detektor anomalii magnetycznych. Maszynę tą przystosowano także do prowadzenia ognia z pokładowej broni strzeleckiej oraz przenoszenia torpedy MU-90 Impact.
Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, dwa kolejne to zespoły sił przeciwminowych. Zadaniem tych wielonarodowych zespołów okrętów jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych zadań obronnych – zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych.
W sytuacji kryzysowej państwa NATO nie mogą dopuścić do sparaliżowania transportu morskiego ponieważ to głównie tą drogą do zagrożonego kraju trafia pomoc humanitarna, surowce, paliwa oraz wsparcie bojowe. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi – nie potrzebują budowy osobnej bazy logistycznej, przenoszą silne i zróżnicowane uzbrojenie, mogą prowadzić akcje embarga, kontroli żeglugi, osłony jednostek z dostawami humanitarnymi, ewakuować zagrożoną ludność.
Mogą również stanowić bazę dla jednostek specjalnych czy piechoty morskiej wykonującej zadania w głębi lądu. Większość czasu zespoły te spędzają w morzu między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. W sytuacji kryzysowej niemal z marszu mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu.
Marynarka Wojenna RP cyklicznie wydziela również siły do operującego głównie na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Grupa 1 (SNMCMG1).
Źródło: 3. FO
Related Posts
- Ukraina zamawia kolejne dwie korwety w ramach strategii bezpieczeństwa morskiego
- Okręty podwodne S-80 i nowy system AIP-BEST. Czy to wystarczy Hiszpanom, aby wygrać w programie ORKA?
- Odbudowa potencjału szkoleniowego ZOP w MW RP
- Umowa o budowę statku – spory dotyczące zmian do umowy
- „Oceania” uratowana: ministerstwo przyznaje dodatkowe środki
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Najpopularniejsze
Poprzedni artykuł:
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.